- Home
- /
- Strona główna
- /
- Śpij dobrze
- /
- Łóżko tapicerowane, czy drewniane?
Łóżko tapicerowane, czy drewniane?

Urządzasz nowe mieszkanie, a może szukasz inspiracji na nową aranżację? Każdy z powodów jest dobry, aby znaleźć łóżko idealne. Ale jakie będzie lepsze? Czy modne łóżko tapicerowane, czy może klasyczne drewniane? W poniższym artykule odpowiemy na twoje wątpliwości i przedstawimy za i przeciw obu rozwiązań!
W przypadku łóżek, tak jak i innych dodatków do domu, obowiązują trendy wnętrzarskie. Z tego powodu mnogość modeli, jakie mamy do wyboru może nas przyprawić o niemały zawrót głowy. Problemem nie jest tylko gama kolorystyczna, ale przede wszystkim materiały, z jakich dane łóżko jest wykonane. Czy istnieje rozwiązanie idealne? Niestety nie, ale wybierając łóżko idealne możemy postawić na to, które w danym momencie spełnia nasze oczekiwania.
Spis Treści
Łóżko tapicerowane czy drewniane – porozmawiajmy o materiałach
Łóżka tapicerowane od wielu lat są powszechnie obecne w naszych domach. Idealnie wpisują się w trendy wnętrzarskie, są doskonałym dodatkiem do domowych aranżacji. Występują w wielu kolorach, a także rodzajach zagłówków, co sprawia że znajdziemy model idealnie współgrający z sypialniami loftowymi, jak i glamour czy rustykalnymi.
Łóżka drewniane to natomiast klasyk klasyków – meble wykonane z tego materiału towarzyszą nam od zarania dziejów i idealnie wpisują się w każdą aranżację. Mogą być lekkie i niewidoczne, a także masywne i antyczne. Są też trwałe i jeśli postawimy na odpowiednie, solidne wykonanie, jest szansa że te same łóżka przetrwają pokolenia.
Łóżka tapicerowane – wady i zalety
Łóżka tapicerowane dostępne są w każdym sklepie specjalizującym się w meblach oraz dodatkach do sypialni. Większość propozycji jest lekka, na wysokich nóżkach – takie są najnowsze trendy. Tapicerowany zagłówek ułatwia wygodne czytanie książki czy oglądanie telewizji. W ofercie są też łóżka z dodatkową komorą, w której swobodnie przechowamy pościel czy koce, dzięki czemu zyskujemy dodatkową szafę – docenią to przede wszystkim właściciele małych mieszkań. Ogromną zaletą łóżek tapicerowanych jest również ich wysokość – są na ogół wyższe od łóżek drewnianych, dzięki czemu wstawanie z nich jest znacznie łatwiejsze.
Jeśli jesteś miłośnikiem łóżek kontynentalnych, taką wersję znajdziesz również wśród łóżek tapicerowanych – co ważne, kontynentalna wersja łóżka nie zajmuje więcej miejsca, bowiem materac kończy się tu razem z podstawą. Takiej opcji niestety nie osiągniemy wybierając łóżko drewniane.
Łóżka tapicerowane zdecydowanie wpisują się w nowoczesne, aranżacyjne trendy. Warto jednak pamiętać, że nie są one pozbawione wad. Fakt, że są one obite materiałem powinien zwrócić naszą uwagę, szczególnie jeśli cierpimy na alergie. Materiał jest doskonałym miejscem do rozwoju kolonii roztoczy, zbiera kurz i na dodatek jest trudny w czyszczeniu.
Łóżka tapicerowane są też najczęściej wykonane z płyty MDF, która nie jest trwała. Zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu może prowadzić do szybkiego uszkodzenia naszego łóżka. Łóżka tapicerowane z dodatkową komorą utrudniają natomiast właściwą cyrkulację powietrza, co wpływa na nasz komfort snu.
Wybierając łóżko tapicerowane musimy zatem liczyć się z tym, że należy je regularnie czyścić, a dodatkowo nie jest to rozwiązanie „na zawsze”.
Łóżko drewniane – ponadczasowy klasyk
Łóżka drewniane wykonane są z naturalnego materiału, który jest stosunkowo trwały – oczywiście, nie można tu zapomnieć o konserwacji, do jakiej zalicza się odpowiednia impregnacja. Ponieważ jest to łóżko, w doborze farb i lakierów musimy być ostrożni i wybierać tylko te, które są neutralne dla naszego zdrowia.
Zaletą łóżek drewnianych bez wątpienia jest to, że można malować je w zasadzie w nieskończoność, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do każdej zmiany koncepcji w aranżacji naszej sypialni. Są też łatwe w czyszczeniu – można je swobodnie odkurzyć, przetrzeć szmatką, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rozwiązań, które też nie są pozbawione wad. Jeśli wybierzemy łóżko drewniane z dodatkową komorą na pościel, musimy liczyć się z tym, że cyrkulacja powietrza – podobnie jak w przypadku łóżek kontynentalnych – może zostać zaburzona. Istnieje również wiele szkodników drewna, takich jak kornik, spuszczel czy kołatka, dlatego podczas porządków warto regularnie sprawdzać również stan naszej ramy.
Łóżka drewniane powinny być również gładkie, dzięki czemu nie będziemy mieć drzazg i nierówności, które wpływają na nasz komfort. Zaleca się kupowanie łóżek od sprawdzonych producentów.
Łóżko tapicerowane czy drewniane? Wybór powinien być zależny przede wszystkim od naszych potrzeb. Mimo, że pierwsza wersja idealnie wpisuje się w trendy wnętrzarskie, nie będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Łóżka drewniane to natomiast wybór na lata, który można cały czas unowocześniać, zgodnie z naszymi preferencjami.
