- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Środki do pielęgnacji mebli drewnianych...
Środki do pielęgnacji mebli drewnianych – przegląd możliwości
Drewniane meble prezentują się wspaniale i nadają wnętrzom oryginalny charakter. Drewno to materiał, który pomimo upływu czasu ciągle może wyglądać zjawiskowo! Warunek jest jeden: musi być w odpowiedni sposób czyszczone, pielęgnowane i konserwowane. Zdecydowanie warto poświęcić mu nieco uwagi, bo odpłaci wówczas unikalnym wyglądem. Jakie środki do pielęgnacji mebli drewnianych ułatwią to zadanie? Który preparat do pielęgnacji drewna wybrać oraz na czym polega woskowanie i olejowanie mebli drewnianych?
Spis Treści
Czy rzeczywiście środki do pielęgnacji mebli drewnianych są tak istotne?
Wydawać by się mogło, że szafę, ramę łóżka lub drewniany stół wystarczy po prostu przetrzeć wilgotną szmatką, by usunąć kurz. Nie każdy jednak wie, że mebli z drewna nie wolno myć wodą – to poważny błąd! Czysta woda łatwo wnika w głąb drewnianej powierzchni i może powodować wypaczenie, butwienie lub nawet pleśnienie drewna. Jeśli już trzeba koniecznie usunąć zabrudzenie za pomocą wody, należy użyć jej jak najmniej (szmatka powinna być ledwo wilgotna) oraz dokładnie wytrzeć potem do sucha czyszczoną powierzchnię. Lepiej jednak zainwestować w specjalne środki do czyszczenia mebli drewnianych – dzięki nim łatwo da się usunąć wszystkie, nawet najbardziej oporne zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia powierzchni drewna.
Uniwersalne preparaty nie są jednak najlepszym rozwiązaniem: w końcu jeśli coś jest do wszystkiego, tak naprawdę jest… do niczego. Poza tym trudno wymagać, by takie wielozadaniowe płyny do czyszczenia uwzględniały specyfikę każdego gatunku drewna. Jeśli więc nie chce się uszkodzić powierzchni drewnianej podczas mycia, dobrze jest zainwestować w preparat do czyszczenia mebli drewnianych. Profesjonalne środki do konserwacji mebli drewnianych powstają na bazie olejów i wosków, a nie wody, dzięki czemu pielęgnują i dodatkowo zabezpieczają powierzchnię drewna. Specjalny olej do mebli drewnianych, wosk czy inny preparat – które środki do pielęgnacji drewna wybrać?
Olej do mebli drewnianych – zabezpieczenie drewnianej powierzchni
Olejowanie mebli drewnianych to sprawdzony i zarazem skuteczny sposób na konserwację takich powierzchni. Olej wnika w strukturę drewna i chroni je nie tylko z zewnątrz, ale również od środka, nie zmieniając przy tym wyglądu mebla. Czym olejować meble drewniane? Choć do olejowania można użyć w zasadzie dowolnego oleju roślinnego z kuchni, warto zainwestować w specjalistyczny olej do pielęgnacji mebli, który może być stosowany do drewna nielakierowanego oraz fornirowanego. To preparat odżywiający i regenerujący drewno oraz zabezpieczający je przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.
Przed rozpoczęciem olejowania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i wypróbować preparat na niewidocznej części mebla. Uwaga: olej do renowacji drewna może przyciemniać nieco surowe drewno, choć w przypadku drewnianych mebli jest to wręcz zaleta: wraz z upływem lat nabierają one szlachetnego, niepowtarzalnego wyglądu.
Wosk do mebli drewnianych – kiedy sprawdza się najlepiej
Wosk do mebli drewnianych to preparat zabezpieczający powierzchnię drewna surowego, politurowanego, olejowanego lub bejcowanego. Chroni drewniane meble przed nasiąkaniem wodą, pięknie podkreśla koloryt drewna i wydobywa rysunek słojów. Co ważne, wosk do renowacji mebli drewnianych uzupełnia drobne nierówności, a jego naturalny skład sprawia, że może być wykorzystywany także do pielęgnacji mebli dziecięcych. Wosk do mebli drewnianych dostępny jest w wersji bezbarwnej, barwiącej lub wybielającej – w zależności od koloru drewna.
Co w przypadku większych zabrudzeń elementów z drewna
O ile lakierowane meble drewniane można przetrzeć wilgotną szmatką i szybko usunąć zabrudzenie, w przypadku drewna woskowanego lub olejowanego walka z plamami nie jest już taka prosta. Z pomocą przychodzi wówczas specjalny regenerator oraz mleczka na bazie wosków. Ułatwiają one usuwanie uporczywych zabrudzeń, zacieków i osadów.
Stosowanie domowych sposobów i mieszanek może zakończyć się głębszym wniknięciem plamy lub uszkodzeniem drewnianej powierzchni. Nie warto ryzykować – lepiej zaopatrzyć się w preparaty, dzięki którym można szybko i bezpiecznie dla czyszczonej powierzchni pozbyć się zabrudzeń z blatów, stołu czy ramy łóżka.
A może pełen pakiet pielęgnacyjny do drewna?
Czy olejowanie i woskowanie mebli drewnianych można łączyć? Jak najbardziej – takie SPA dla drewna sprawi, że zachowa ono swoje właściwości oraz piękny, oryginalny wygląd na dłużej. Początkowo warto przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne częściej – mniej więcej co dwa lub trzy miesiące, a z czasem – co pół roku. Przy okazji zabezpieczania ramy łóżka warto dodatkowo wyczyścić materac. Takie kompleksowe działanie zapewni zdrowy i spokojny sen. To nic trudnego, o ile ma się pod ręką specjalne środki do pielęgnacji.
Na początek należy usunąć zabrudzenia za pomocą regeneratora, następnie pokryć powierzchnię drewnianą olejem, a po upływie czasu wskazanego przez producenta nałożyć wosk. Trzeba koniecznie pamiętać, że drewno nie lubi nie tylko wody, ale również szorstkich gąbek czy ścierek, które mogą zarysować i uszkodzić jego powierzchnię.
***
Odpowiednio czyszczone i pielęgnowane meble drewniane zachowają swoją świetność przez długie lata, warto zatem zadbać o nie i wykorzystać profesjonalne środki do pielęgnacji mebli drewnianych.
Chcesz poznać nowoczesne i zarazem sprawdzone rozwiązania? Skontaktuj się z nami!
Podpowiemy, czym pielęgnować drewnianą ramę łóżka i inne meble z drewna.