- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- 3 sposoby na aranżację małej...
3 sposoby na aranżację małej sypialni
Niewielka sypialnia z dużym łóżkiem dla dwojga? To możliwe. Trzeba tylko wybrać odpowiednie łóżko. Pomysł na małą sypialnię zawsze zaczyna się, a często także kończy, właśnie na tym elemencie aranżacji, a zatem… Jak urządzić małą sypialnię i jakie łóżko do niej wstawić, aby wnętrze było przytulne, komfortowe i praktyczne?
Aranżacja małej sypialni (w bloku, kamienicy lub w budynku innego rodzaju) zawsze wymaga optymalnego zarządzenia dostępną przestrzenią, przemyślanego wykorzystania każdego centymetra podłogi oraz ścian i zmieszczenia w małym wnętrzu wszystkiego, co niezbędne, ale w taki sposób, by pomieszczenie nie było chaotyczne i przytłaczające, bo to zakłóca skuteczny relaks. Kluczowy jest wybór łóżka, wokół którego „buduje się” aranżację małej sypialni (z szafą, biurkiem albo toaletką lub elegancko i minimalistycznie – jedynie z nocnymi stolikami). Jakie zatem rozwiązania poleca się obecnie do nowoczesnej, małej sypialni?
Spis Treści
Łóżko z wiszącym zagłówkiem w bardzo małej sypialni – aranżacja funkcjonalna
Gdy metraż urządzanej sypialni jest niewielki, warto w aranżacji wykorzystać… ściany, na których można umieścić całą zabudowę małej sypialni. Wszystko może wisieć – nawet zagłówek łóżka, który wcale nie musi być jego integralną częścią, dzięki czemu oszczędza się nieco miejsca. W roli tego typu zagłówka dobrze sprawdza się przymocowany do ściany (u wezgłowia) tapicerowany panel, który stanowi komfortowe, ergonomiczne oparcie i jednocześnie atrakcyjną dekorację wnętrza.
Zabudowując ściany małego pomieszczenia szafkami, warto pamiętać, że przynajmniej jedna z nich musi być wolna od zabudowy, oraz aby stosować raczej jasne kolory. Fronty odbijające światło (najlepiej takie z połyskiem) nie zabierają optycznie przestrzeni, w przeciwieństwie do tych wykończonych na przykład w ciemnym macie. Nie oznacza to oczywiście, że cały wystrój małego wnętrza zawsze musi być biały, jasnoszary czy beżowy. Takie jasne aranżacje przełamuje się mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, choćby w postaci tekstyliów czy innych dodatków sypialnianych. Co ważne, kolory do małej sypialni należy dobierać tak, aby podłoga i ściany nie miały takiego samego odcienia. Zabieg tego typu stwarza wrażenie „pudełkowości” i wizualnie nieco zamyka wnętrze, a przy małej przestrzeni trzeba je raczej optycznie otwierać.
Lewitujące łóżko w przytulnej, małej sypialni – aranżacja… jak ze snu
Tajemnica lewitujących łóżek polega na ich specjalnej konstrukcji. Nogi takiego łóżka (albo skrzynia, na której często opiera się rama w tego typu modelach) umieszczone są nie na obrzeżach i nie obejmują całej podstawy mebla. Nogi znajdują się bliżej środka, a skrzynia jest mniejsza niż rama, dzięki czemu elementy te przestają być widoczne, a całość wydaje się lekko unosić nad podłogą.
Aranżacja małej sypialni, która z założenia musi optymalnie wykorzystywać każdy centymetr sześcienny przestrzeni, bazuje na tego typu pojemnikach do przechowywania, a także na szafach wnękowych (od podłogi aż po sufit, z przesuwnymi drzwiami pokrytymi zwykle taflami luster dla optycznego powiększenia wnętrza). W przypadku małych, ale za to wysokich pomieszczeń, warto się pokusić o łóżko na antresoli, pod którą może stanąć jakiś dodatkowy mebel – i tak urządza się małą sypialnię z toaletką, aranżuje małą sypialnię z minigarderobą albo nawet miejscem do pracy. Jeżeli na jednym poziomie, w jednym niewielkim wnętrzu łączy się strefę wypoczynku z jakąś inną (wstawia na przykład biurko do sypialni), dobrze jest oddzielić wizualnie te strefy – na przykład kolorem (najczęściej robi się to poprzez odpowiednią aranżację ściany przy której znajduje się wezgłowie łóżka).
Podsumowując… Aranżacja małej sypialni to wcale nie taki duży kłopot
Najważniejsze jest właściwe łóżko i niemarnowanie miejsca, ale także zachowywanie pewnej harmonii i proporcji we wnętrzu. Musi być praktycznie, a więc zabudowa, schowki, szafy… ale musi być też przestrzeń, która ułatwia relaks.
Jak urządzić malutką sypialnię?
Grać barwą, światłem, iluzją, perspektywą… Jasne, doświetlone pomieszczenie wydaje się większe niż ciemne wnętrze. Błyszczące wykończenia mebli są lepsze niż matowe. Pomaga też minimalistyczne podejście do wystroju. Niewielką przestrzeń sypialnianą można „rozciągać” lustrami lub fototapetą, która dodaje głębi, otwiera sypialnię na niebo, las, morze lub inny przestrzenny widok. Część ściany można zastąpić luksferami, aby doświetlić pokój. Ważna jest także aranżacja okna, która powinna mieć raczej lekki, subtelny charakter, bo ciężki, teatralny styl w małej sypialni jest zbyt przytłaczający. W przypadku ekstremalnie małych czy nieustawnych wnętrz, do których nie wchodzi podwójne łóżko, zawsze można odwołać się do japońskiego stylu spania – pokryć całą powierzchnię podłogi matami i rozkładać na noc futon.
Poznaj więcej dobrych pomysłów na sypialnię >>