- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Jak urządzić wąską sypialnię...
Jak urządzić wąską sypialnię – triki, które poszerzą wnętrze

Długa i bardzo wąska sypialnia to dla jednych ciekawe wyzwanie, dla innych aranżacyjny koszmar. Jeśli nie wiesz, jak optycznie powiększyć pokój do spania albo jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni, czytaj dalej. Mamy dla ciebie kilka przydatnych trików, które nawet z tak nieustawnego pomieszczenia uczynią przytulne, eleganckie i funkcjonalne wnętrze.
Jak urządzić wąską sypialnię? Tak, jak odpowiednio dobraną fryzurą i/lub makijażem, wyrównuje się proporcje twarzy, która nie jest idealnym owalem, tak samo dzięki pewnym zabiegom aranżacyjnym można zniwelować w pomieszczeniu efekt wagonu, zmieniając optycznie jego kształt na bardziej zbliżony do kwadratu. Oto, co możesz zrobić…
Spis Treści
Kolory i wzory, które kształtują przestrzeń
Jak optycznie powiększyć pokój?
Najprościej zagrać kolorami. Podstawowa zasada mówi o tym, że ciemny wystrój wnętrza wizualnie je zmniejsza (bo pochłania światło), a jasne barwy (odbijające światło) powodują, że wydaje się ono nieco większe, niż jest w rzeczywistości. W przypadku niewielkiej, bardzo wąskiej sypialni, należy się zatem skupić przede wszystkim na naturalnych, stonowanych bielach, beżach, szarościach, błękitach… Nie oznacza to oczywiście, że inne – mocniejsze kolory są zakazane – mogą się one przewijać na przykład w detalach wystroju takiego wnętrza.
Aby skrócić i poszerzyć wąską sypialnię…
Weź pod uwagę również temperaturę barw. Odcienie chłodne dają bowiem efekt oddalenia, a ciepłe przybliżenia, co pozwala optycznie inaczej ukształtować przestrzeń. Oznacza to, że wnętrze można pomalować jednym kolorem, ale na krótszych ścianach zastosować jego ciepły odcień, a na dłuższych – chłodny, dzięki czemu sypialnia zyska lepsze proporcje. Można również użyć dwóch różnych kolorów – ciemniejszego na ścianach krótszych i jaśniejszego na dłuższych albo pomalować je „niesymetrycznie” – w schemacie L: jeden kolor na ścianie krótszej i dłuższej, drugi kolor na drugiej ścianie krótkiej i drugiej długiej. Tak też zaburza się w pewien sposób „efekt wagonu”.

Co jeśli ktoś lubi wzory?
Są możliwie także w bardzo wąskiej sypialni,ale nie ma pełnej dowolności. Wzory muszą służyć polepszeniu proporcji wnętrza. Najprostszym przykładem są poziome pasy na krótkiej ścianie lub pionowe na długiej. W małych pomieszczeniach lepiej unikać wzorów bardzo kontrastowych. W przypadku przywołanych tu pasów można zastosować układ monochromatyczny.
A może tapeta?
Kolory i wzory powiększające przestrzeń to również… tapety i fototapety. Nie każdy je lubi, ale jeśli motyw jest minimalistyczny, niekrzykliwy, gustownie dobrany, może bardzo skutecznie powiększyć pokój optycznie, dodając mu przestrzeni. Pamiętajmy tylko, aby ten zabieg zastosować na jednej z dłuższych ścian wąskiej sypialni.
Najlepsze meble do wąskiej sypialni
Jak urządzić wąską sypialnię? Jak ustawić łóżko? Jak dobrać meble? O ile optycznie można przestrzeń rozciągać, o tyle faktycznie centymetrów jej nie dodamy, dlatego wybierając meble do małej, wąskiej sypialni, musimy mieć na uwadze metraż. Najlepiej sprawdzają się meble wielofunkcyjne, niewielkie, ale pojemne – stosunkowo płytkie, wąskie, ale za to nieco wyższe. Aby utrzymać efekt lekkości aranżacji, można zdecydować się na minimalistyczne meble w kolorze ścian.
Łóżko do wąskiej sypialni
Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju do spania jest łóżko. W wąskiej sypialni powinien stanąć praktyczny model – z pojemnikiem do przechowywania pościeli lub innych rzeczy, na które może być za mało miejsca w niewielkim wnętrzu. Najwygodniejsze są pojemniki otwierane do góry poprzez podniesienie materaca na stelażu z podnośnikami gazowymi. Takie rozwiązanie ma wersję od frontu łóżka lub z boku łóżka.
Ponieważ liczy się tu każdy centymetr kwadratowy, warto zdecydować się na łóżko kontynentalne, czyli takie, w przypadku którego materac nie wchodzi do ramy, tylko znajduje się nad nią. Mamy zatem łóżko szerokości materaca, rama nie zabiera więcej miejsca. W takim przypadku zaleca się otwieranie od frontu łóżka, w nogach.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?
Jeśli tylko wymiary pomieszczenia i łóżka na to pozwalają, najlepiej postawić je w poprzek wąskiej sypialni. Proporcje pokoju będą wtedy lepsze, łóżko może mieć nieco bardziej „rozbudowane” wezgłowie i będzie do niego wygodny dostęp z obu stron. W takiej sytuacji wybierzmy model z pojemnikiem otwieranym z boku. Jeżeli łóżko musi „stanąć na krótszej ścianie”, potrzebujemy modelu z pojemnikiem otwieranym od frontu.
Jeśli lubisz łóżka tapicerowane, zobacz model FLIPO >>, jeżeli wolisz drewniane, obejrzyj łóżko BALETTO >>
Wąska komoda do sypialni
Bardzo wąskie sypialnie wymagają też stosunkowo wąskich/płytkich mebli do przechowywania, bo najpewniej staną one wzdłuż dłuższych ścian pomieszczenia. Wybierając zatem szafy, szafki czy komody z szufladami, trzeba mieć to na uwadze.
Oświetlenie, które zmienia kształt wnętrza
Światło, podobnie jak kolory, również może optycznie zmieniać wielkość i kształt pomieszczenia, dlatego wybór rodzaju oświetlenia nie może być przypadkowy w wąskiej sypialni. Tu stosuje się oświetlenie punktowe (jedno – górne nie daje bowiem korzystnego efektu w takim wnętrzu, bo nie można tym światłem grać). Dobieramy lampy naścienne i podłogowe, oświetlając światłem ciepłym ściany krótsze i chłodniejszym, znacznie słabszym ściany dłuższe.
Dekoracje i dodatki też mają swoje znaczenie
Klasycznym trikiem powiększającym optycznie pokój czy inne wnętrze jest zastosowanie w nim luster. Można to robić nie tylko w łazience czy przedpokoju, ale również w bardzo wąskich sypialniach. Lustro powinno w takiej sytuacji zawisnąć nad wezgłowiem łóżka, na dłuższej ścianie i być maksymalnie „niewidoczne” – najlepiej w ramie pozbawionej ozdobników lub w ogóle bez niej. Co do innych dodatków (obrazy, zdjęcia, półki, świeczniki, makramy) – nimi również staramy się poprawiać proporcje nieproporcjonalnego wnętrza – dekoracje poziome umieszczamy na ścianie krótszej, pionowe na dłuższej. Pamiętajmy jednak, że wąskie sypialnie dobrze wyglądają w oprawie minimalistycznej. Nie przesadzajmy zatem z liczbą umieszczanych w nich przedmiotów, co może być niekorzystne nie tylko ze względu na styl i funkcjonalność aranżacji, ale może przeszkadzać również w „uprawianiu zdrowego snu”.
