- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Sypialnia w stylu japońskim, czyli sen...
Sypialnia w stylu japońskim, czyli sen w klimacie zen…
„Spanie po japońsku” to doskonały pomysł. Wystrój sypialni w tym stylu narzuca bowiem zachowywanie higieny snu, co jest warunkiem efektywnego odpoczynku nocnego. Wszystko tutaj, zgodnie z koncepcją zen, sprzyja spokojnemu umysłowi i skoncentrowaniu się na jednej rzeczy – na relaksie. Jak zatem powinno wyglądać takie wnętrze w stylu japońskim?
Spis Treści
Spokój i harmonia w sypialni
Gdy decydujesz się na styl japoński w sypialni, urządzając ją, musisz zachowywać się… powściągliwie. Nie chodzi bowiem o to, aby ściany obwieścić wachlarzami, wypełnić pokój kotkami maneki neko, a na łóżku rozłożyć szlafrok o kroju kimona. Nie. Pokój w stylu japońskim – zwłaszcza ten, w którym się śpi – powinien wyglądać raczej skromnie. To ma być przytulny minimalizm. Aranżacja musi być łagodna w odbiorze, bo właśnie w taki spokojny nastrój ma nas wprowadzać. Koncentruj się na tym, by w pomieszczeniu było niewiele rzeczy, ale za to niech to będą przedmioty wyszukane. Stonowanie (formy, koloru, faktur) i harmonia to słowa-klucze, które powinny ci przyświecać przy urządzaniu takiej sypialni. W swoim projekcie bazuj na naturalnych materiałach (drzewo, bambus, kamień, len, juta, jedwab i inne) oraz liniach poziomych.
Kolory ziemi na dzień dobry i na dobranoc
Barwy z tak zwanej palety barw ziemi to te kolory, które są częścią natury, a sypialnia po japońsku ma taka właśnie być. Dlatego królują tu beże, brązy, kremy, szarości, zgaszone biele, kość słoniowa, spokojne oranże, stonowane zielenie… Czujemy się w nich dobrze i bezpiecznie, bo dobrze je znamy z doświadczeń obcowania z przyrodą. Taka kolorystyka sprzyja relaksowi – jest kojąca dla oczu i myśli, nie pobudza, tylko uspokaja – i o to cały czas nam chodzi w urządzaniu idealnego miejsca do spania. Jeśli lubisz żywsze kolory, możesz postawić na taki w detalu, umieszczając w sypialni na przykład jeden czerwony element (fotel, poduszka, koc, lampa).
Meble – płasko, nisko, na leżąco
W pokoju w stylu japońskim dominuje prostota formy i linie poziome – te szczególnie dobrze oddają ideę sypialni, w której przyjmowana pozycja ciała jest właśnie przede wszystkim pozycją horyzontalną. Wszystko ma nas skłaniać do odpoczynku. Dlatego meble są raczej płaskie i niskie. Począwszy od łóżka japońskiego, a na nocnych stolikach czy szafkach kończąc. Elementy wyposażenia (wykonane wyłącznie z naturalnych surowców) mają zwykle subtelną, geometryczną formę i są raczej pozbawione ozdobników.
W sypialni w stylu japońskim nie ma niepotrzebnych rzeczy – jest tylko to, co niezbędne. Drewniane (jak najniżej osadzone) łóżko z cudowną w dotyku jedwabną pościelą, lampa z papieru ryżowego dająca miękkie światło, szafa z przesuwnymi drzwiami, często minimalistyczny taboret w roli stoliczka przy łóżku. Pamiętaj tylko – zwłaszcza, jeśli aranżujesz sypialnię dla dwojga, że wedle dobrych praktyk feng shui, należy ją urządzić symetrycznie. Ustaw więc dwie takie same przyłóżkowe szafki, dwie lampki itd. oraz zadbaj o to, by był taki sam dostęp do łóżka z obu jego stron.
Łóżko w stylu japońskim lub… futon na tatami
Jeśli chcesz pójść dalej – ku tradycyjnej przeszłości spania w najlepszym stylu, zamień łóżko w sypialni na zupełnie niezwykły, japoński materac – futon, a podłogę wyłóż specjalnymi matami ze słomy ryżowej – tatami. Futony są piękne, zdrowe i praktyczne. Ich forma pozwala wykorzystywać je do spania, ale także – po zwinięciu i odpowiednim uformowaniu – na przykład do siedzenia. Futon może być łóżkiem, fotelem, kanapą… Zrobiony jest wyłącznie z naturalnych materiałów, co sprawia, że twoje ciało nie będzie się na nim przegrzewać ani marznąć. Futon wraz z tatami może w praktyce stanowić całe wyposażenie sypialni… a na pewno sypialni w stylu japońskim.
Co możesz dodać, by zachować styl?
Niewiele. Wnętrza w stylistyce japońskiej mają mało dodatków. Zazwyczaj jest to jedna, ale jakaś charakterystyczna i większa rzecz: prosta grafika czy ręcznie malowany obraz powieszony na ścianie, ceramiczna donica z dużym kwiatem, lampa z papierowym kloszem o oryginalnym kształcie, parawan, który pełni czasami także funkcję praktyczną, dywanik z trawy czy słomy ryżowej przy łóżku. Najważniejsze, aby nie przesadzić, bo wtedy zgubimy w tym wszystkim ideę zen.