- Home
- /
- Strona główna
- /
- Śpij dobrze
- /
- Wysokość łóżka do sypialni –...
Wysokość łóżka do sypialni – czy ma znaczenie jaką wybierzemy?

Łóżko w sypialni można uznać za najważniejszy mebel. Nie tylko na nim śpimy, ale również się po prostu relaksujemy. Zadowolenie z łóżka to jednak nie tylko wygoda samego materaca – nie bez znaczenia pozostaje wysokość łóżka, solidność stelaża, a także to, czy łóżko… skrzypi. W poniższym artykule skupimy się na wysokości łóżka w sypialni – jaka powinna być i jak wpływa na nasz komfort!
Metalowe, drewniane, tapicerowane, elektryczne i klasyczne – mnogość łóżek i stelaży może przyprawić o zawrót głowy. Najczęściej zwracamy uwagę na wygląd, ale w przypadku doboru odpowiedniego miejsca do spania warto wziąć pod uwagę również to, jaka wysokość łóżka będzie dla nas najlepsza. Wbrew pozorom to bardzo ważny parametr, który wpływa na jakość snu i cyrkulację powietrza w całym domu!
Spis Treści
Wysokość łóżka w sypialni – centymetry na wagę złota
Każdy mebel w naszym domu wpływa na cyrkulację powietrza – im więcej mebli od podłogi, aż po sufit, tym trudniej o odpowiedni przepływ powietrza. Nie oznacza to jednak, że musimy wszystkie meble mieć na wysokich nóżkach. W przypadku łóżka w sypialni ma to jednak znaczenie – to duża, płaska powierzchnia. Łóżko wyposażone jest też w materac, który wymaga większej cyrkulacji także z powodów higienicznych.
Im wyższe łóżko, tym cyrkulacja jest lepsza. Materac nie jest narażony na ogromną ilość roztoczy oraz na nadmierną ilość kurzu – docenią to przede wszystkim alergicy. To, ile centymetrów ma łóżko będzie również ważne w przypadku wstawania czy kładzenia się – zwrócą na to szczególną uwagę osoby zmagające się z problemami stawów oraz kręgosłupa, a także osoby starsze.
Jaka wysokość łóżka sypialnianego będzie najbardziej optymalna?
Wysokość łóżka do sypialni, to nie tylko nóżki i zagłówek – to również wysokość materaca i stelażu. Wysokie materace mają około 24 centymetrów, do tego należy doliczyć około 5 centymetrów stelaża. Ważne, aby materac był dopasowany do ramy – to jest nie wystawał za bardzo ani nie zapadał się w samej ramie.
Wysokość łóżka to przeważnie 50-70 centymetrów. 65 centymetrów uważa się za wysokość optymalną, bowiem ułatwia wstawanie i kładzenie się, nie zaburza również cyrkulacji powietrza. Odpowiednia wysokość łóżka do sypialni powinna być dopasowana również do naszego wieku, choć w przypadku osób młodych, dzieci czy młodzieży, zrobienie przysłowiowego skoku na łóżko nie będzie stanowiło problemu.
Wysokość łóżka sypialnianego nie może być też za wysoka – jeśli będziemy musieli wykonać dodatkowy krok lub korzystać ze specjalnego podestu, oznacza to że łóżko jest za wysokie. Pamiętajmy też, że zbyt duża wysokość łóżka, w przypadku zsunięcia się, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i stanowić zagrożenie życia.
Jaka zatem wysokość łóżka w sypialni jest najlepsza? 65 centymetrów jest najbardziej optymalne, choć każdorazowo łóżko warto dopasowywać do swojego wzrostu – osoby wyższe zdecydowanie lepiej wypoczną na łóżkach, które mają około 70 centymetrów, a osoby niższe – 50 centymetrów. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych łóżek, dlatego z pewnością każdy znajdzie to, idealnie skrojone do jego potrzeb!
