- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Jak wybrać łóżko i stelaż...
Jak wybrać łóżko i stelaż do łóżka dziecięcego – kilka ważnych kwestii
Łóżko od najmłodszych lat kojarzy się z istotną częścią naszego codziennego funkcjonowania. „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” czy „dzieci rosną przez sen” to tylko jedne z wielu powiedzonek obrazujących to, jak ważna jest kwestia snu… jakości snu – dodajmy. Łóżko od pierwszych miesięcy życia powinno być dostosowane do rozwoju dziecka, a ten przebiega bardzo dynamicznie. Jak więc nadążyć za zmieniającymi się potrzebami najmłodszych? Mamy kilka pomysłów na to, jak prawidłowo dobrać ramę, materac i stelaż do łóżka dziecięcego, aby służyły jak najdłużej, choć… Bez zmian w tej kwestii, co kilka lat, i tak się nie obędzie.
Spis Treści
Niski stelaż pod materac do pokoju dla najmłodszych dzieci
Rzecz się wydaje oczywista, ale czasem my – dorośli zapominamy o tym, że im młodsze są dzieci, tym bliżej podłogi powinno toczyć się ich życie. Kompletując wszystkie elementy posłania dla dziecka oddzielnie, przy zakupie stelaża należy wziąć pod uwagę wysokość ramy łóżka i jego budowę. W przypadku łóżek dziecięcych, korzystnym rozwiązaniem jest, kiedy materac odrobinę chowa się w ramie łóżka. Nie ma on wtedy możliwości przesunięcia się, a śpiące dziecko jest trochę bezpieczniejsze. Jednak zbyt niski stelaż i głębokie ułożenie materaca w ramie spowoduje dyskomfort w czasie wstawania, więc te elementy powinny być rozsądnie dobrane.
Dopasowania wymaga też sposób podparcia stelaża. Jeżeli decydujemy się na podwójne łóżko dla dzieci, bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie, czy stelaż wymaga podparcia w części środkowej. Niektóre modele są podtrzymywane w systemie góra – dół, inne potrzebują także trzeciego punktu – zwłaszcza przy większych powierzchniach.
Regulowany stelaż do łóżka dziecięcego – komfort czy świetna zabawa?
Dla dzieci zapewne to drugie, więc regulowane stelaże pod materac do łóżeczka dziecięcego zostawmy sobie na przyszłość. Kręgosłup dziecka powinien mieć stabilne i mocne podparcie w czasie snu. Dlatego stelaże regulowane w części zagłówka, lędźwiowej czy w strefie pod stopami mogłyby sprawić, że nasze dzieci spędziłyby noc w pozycji dalekiej od fizjologicznej, nie mówiąc o wrodzonej ciekawości najmłodszych i chęci zbadania mechanizmu stelaża regulującego ułożenie ciała, co mogłoby mieć zdecydowanie niepożądany przez nas finał. Stelaże z drewna dobrej jakości (najczęściej bukowe lub brzozowe) tworzące układ elastycznych listewek ułożonych w równych odstępach od siebie, są najlepszym wyborem.
Niska rama łóżka i dobrze dobrany stelaż pod materac do łóżka dziecięcego to kwestia bezpieczeństwa i ewentualnych konsekwencji wypadnięcia dziecka z łóżka. Z tym ostatnim ryzykiem wiąże się kolejna przydatna możliwość przy doborze ramy i stelaża do materaca dziecięcego, o czym poniżej…
Możliwość zamontowania dodatkowych osłon na ramie łóżka dziecka
Tutaj dużą rolę odgrywa sama konstrukcja przewidziana przez producenta, który może zaoferować wyposażenie dodatkowe do łóżek dziecięcych, w postaci dopasowanej stylistycznie do całości, demontowanej osłony, stanowiącej dodatkowe zabezpieczenie dla dzieci. Z czasem barierkę taką można oczywiście usunąć, a łóżko przybiera wtedy znajomy, „dorosły” kształt – jedynie o nieco mniejszych gabarytach.
Jaki materac ze stelażem maluchowi dobierzesz…. tak się dziecko wyśpi
O wadze prawidłowego doboru materaca pisaliśmy wiele i nie bez powodu. To w zasadzie, oprócz dobrze dobranego łóżka i stelaża (o czym było powyżej), warunek prawdziwego wypoczynku, regeneracji i spokojnego, głębokiego snu. Dlatego materac dla dziecka powinien być zarówno odpowiednich wymiarów, jak i właściwej twardości.
Wymiary materaca dla dzieci
Przyjmując, że materac powinien być minimum 20 cm dłuższy od wzrostu śpiącej na nim osoby, te przeznaczone dla dzieci mogłyby mieć przykładową długość w zakresie 0,8 – 1,4 m. Tak się dzieje w przypadku pierwszych łóżeczek dla niemowląt i dla najmłodszych dzieci. Dobierając jednak ramę pod materac dla nieco starszych pociech, operujemy już wielkościami zbliżonymi do typowej długości materaca dla dorosłych, czyli 2 m długości. Dostępne są też niestandardowe wymiary, na przykład 70×180 czy 110×190 cm. W przypadku dzieci nie warto jednak trzymać się rygorystycznie zasady długości przekraczającej wzrost o 20 cm, ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, więc przyda się tutaj zdecydowanie większy margines. Starsze dzieci mogą swobodnie korzystać z materaca pełnowymiarowego.
Materac dziecięcy twardy czy miękki?
Twardość materaca (również materaca dla dziecka) dobiera się zależnie od masy ciała. To główna wskazówka. Ważne jest też samo uczucie komfortu, które w przypadku dzieci może niestety nie być miarodajne. Nie każdy (im młodsze dziecko, tym trudniej) jest bowiem w stanie określić, czy jest mu w pełni wygodnie na danym materacu czy nie. Dlatego w przypadku kilkulatków optymalny jest po prostu materac gęsty i elastyczny, bez wyodrębnionych stref twardości, z których dzieci o niewielkim wzroście i tak nie są w stanie skorzystać. Sprawdzają się w tej sytuacji również wszystkie miękkie materace – przeznaczone dla osób o wadze do 50 kg.
Starsze dzieci (powiedzmy w wieku szkolnym) lub młodsze, ale za to o większej masie ciała, mogą potrzebować materaca średnio miękkiego (H2) lub średnio twardego (H3). Tylko odpowiednio dobrany materac zapewnia prawidłowe ułożenie i podparcie na całej długości kręgosłupa, co jest szczególnie ważne w okresie intensywnego rozwoju dziecka. Nieprawidłowa pozycja podczas snu może bowiem w krótkim czasie spowodować powstanie wad postawy.
To może Cię zainteresować: Jak dobrać materac do wagi – wskazówki
Stelaż do łóżka dla dziecka – gęsty i solidny
Co istotne, stelaż pod dziecięcym materacem powinien być gęsty (maksymalnie 3 do 4 cm odległości między listwami, nie więcej). Materace dla dzieci są zazwyczaj cieńsze niż te dla dorosłych, więc łatwiej się przez nie wyczuwa „dno”. Przy większym rozstawie listewek stelaża spałoby się po prostu niewygodnie.
Stelaż do łóżka dziecięcego musi również zapewnić sztywność i solidność całej konstrukcji, która – oprócz snu – jest często także miejscem dziecięcych zabaw. Dlatego planując urządzenie dziecięcego pokoju czy kącika do spania, stawiajmy na mocne, wytrzymałe materiały najwyższej jakości.