- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Spanie dla gości – jak...
Spanie dla gości – jak urządzić pokój gościnny
Pokój dla gości może mieć bardzo różne oblicza w zależności od tego, czym się dysponuje, urządzając takie wnętrze. Mały pokój gościnny w nowoczesnym mieszkaniu w blokach to nie to samo co na przykład spanie dla gości klimatycznie zaaranżowane na poddaszu starego domu czy klasyczna, gościnna sypialnia z wystrojem w stylu hotelowym. Oto kilka inspiracji…
Spis Treści
Spanie dla gości – po japońsku lub skandynawsku
Gdy, ze względu na niewielki metraż mieszkania, nie dysponuje się osobnym pomieszczeniem dla przenocowania swoich gości, zazwyczaj dostosowuje się odpowiednio do takiej funkcji jedno z używanych na co dzień wnętrz – na przykład gabinet. Pokój gościnny z biurkiem to żadna ujma. Wystarczy wstawić do niego nowoczesną, rozkładaną sofę w „lekkim” skandynawskim stylu, aby nie przytłaczać przestrzeni i nie sprawiać wrażenia ciasnoty lub wykorzystać japoński sposób spania, oferując gościom futon ułożony na macie tatami.
Ta druga propozycja jest nie tylko praktyczna, ale również oryginalna, modna, zdrowa i ekologiczna. Japońskie maty i futony zrobione są z naturalnych materiałów, a ich jakość wykonania zapewnia użytkownikom bardzo wysoki poziom komfortu (w zakresie relaksu, właściwego podparcia kręgosłupa, możliwości rozluźnienia mięśni, wentylacji ciała etc.). Nawet, jeśli goście nie zakochają się od pierwszej nocy w japońskim stylu spania, z pewnością docenią to rozwiązanie i taka opcja noclegu będzie dla nich ciekawą atrakcją. Zobacz też: Japońska mata i futon – idealny duet do spania dla gości i nie tylko >>
W małym pokoju dla gości (lub w innym wnętrzu, które musi tymczasowo stać się pokojem gościnnym, jak choćby wspomniany już wcześniej pokój do pracy) świetnie sprawdzają się rozkładane sofy z funkcją spania. W postaci złożonej taki mebel zajmuje w pomieszczeniu całkiem niewiele miejsca, a po rozłożeniu tworzy wygodne, dwuosobowe, „pełnoprawne” spanie dla gości. Warto wybierać modele wykonane z naturalnych materiałów, o prostym designie, ażurowe i optycznie lekkie.
Zobacz też: Sofa z funkcją spania – dlaczego warto ją mieć… na przykład w pokoju gościnnym >>
Spanie dla gości – sypialnia w stylu hotelowym
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy w domu lub większym mieszkaniu jest pomieszczenie, które można przeznaczyć na typowy pokój gościnny i urządzić go wyłącznie z myślą o tych, którzy będą w nim okazjonalnie nocować. Wtedy warto sięgnąć na przykład po tak zwany styl hotelowy i zaaranżować w takim wnętrzu klasyczną sypialnię dla gości. Wymaga to z pewnością nieco większych nakładów pracy i także tych finansowych, ale efekt robi zwykle duże wrażenie.
Meble w pokoju gościnnym tego typu to wygodne łóżko kontynentalne i symetrycznie ustawione po obu jego stronach praktyczne stoliki nocne (niekiedy z lustrem) plus podwójne oświetlenie punktowe. Jeśli jest na to miejsce w takim pomieszczeniu, można dodać też toaletkę, konsolę lub niewielką komodę.
Zobacz też: Pokój dla gości, czyli jak urządzić sypialnię w stylu hotelowym – wskazówki aranżacyjne i umeblowanie >>
Spanie dla gości – szybka aranżacja dodatkowej przestrzeni
Jeśli nie spanie w gabinecie i rozkładane sofy czy futony i tatami ani też osobny pokój gościnny, to może spanie dla gości na poddaszu albo antresoli, które nie są jeszcze zagospodarowane? Czasami trzeba naprawdę niewiele, aby stworzyć przytulny i w miarę intymny kącik dla kogoś, kto ma zanocować i czuć się w tym miejscu dobrze i w miarę swobodnie.
***
Po więcej inspiracji i pomysłów na urządzenie sypialni zajrzyj na Zdrowy-sen.eu >>