- Home
- /
- Strona główna
- /
- Zdrowy sen
- /
- Materac H2 czy H3 –...
Materac H2 czy H3 – jaką twardość materaca wybrać?
Bez dobrego materaca nie ma wygodnego łóżka – to prosta, a jednocześnie ważna zasada. Choć materac dobiera się przede wszystkim do indywidualnych preferencji, niektóre wskazania są na tyle uniwersalne, że należy wziąć je pod uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Materac H2, H3 – co to w ogóle znaczy? Czym są strefy twardości materacy? Jaka twardość materaca dla dziecka – H2 czy H3 sprawdza się lepiej? Jeśli nie masz dużego doświadczenia w doborze materaca i zastanawiasz się: materac H2 czy H3, w tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje.
Spis Treści
Twardość H2, H3 – co to znaczy?
Podczas czytania opisu materaca uwagę przykuwa symbol „H”. To skrót od „hardness”, czyli właśnie twardości. Wyróżnia się pięć klas twardości materaców: H1 oznacza materac miękki, a H5 – bardzo twardy. Ze względu na to, że materac H1 to propozycja dla osób, których masa ciała nie przekracza 60 kg, a H4 i H5 są materacami twardymi, najczęstszym wyborem jest twardość materaca H2 i H3. Czym różnią się te rozwiązania i które z nich wybrać – materac H2 czy H3?
Twardość materaca H2 czy H3 – poznaj możliwości
Materace H2 to materace o średniej twardości, odpowiednie dla osób ważących do około 80 kg. Taką twardość znaleźć można zarówno w materacach sprężynowych, jak i piankowych oraz lateksowych. Ze względu na to, że materace H2 przypadną do gustu zarówno osobom wybierającym bardziej miękkie podłoża, jak i tym szukającym dobrego podparcia, twardość H2 polecana jest do łóżek par o różnych preferencjach.
H3 to z kolei materace średnio twarde, przeznaczone dla osób o wadze powyżej 80 kg oraz preferujących spanie na plecach lub na brzuchu. Tu także można wybierać pomiędzy materacami sprężynowymi, piankowymi i lateksowymi. Osoby o niewielkiej masie ciała mogą odczuwać na nich dyskomfort, ponieważ twardszy materac nie będzie prawidłowo przylegał i podpierał ciała podczas snu.
A co z materacem dla dziecka? W końcu Twoja pociecha nie wybierze materaca samodzielnie, a najmłodsi użytkownicy raczej nie zgłoszą zastrzeżeń przy zakupie. Jaka twardość materaca dla dziecka: H2 czy H3? Dla najmłodszych dzieci rekomenduje się materace średnio twarde, czyli H2. Zbyt miękki materac może powodować nocne wybudzenia, nie zapewni także właściwego podparcia dla kręgosłupa. Tyle o teorii – a jak wygląda praktyka?
Twardość materaca H2, H3… a może jeszcze coś innego?
Informacje producenta odnośnie do twardości materaca należy traktować jako wskazówkę, a nie wyznacznik zakupu. W końcu liczy się nie tylko waga użytkownika, ale także indywidualne preferencje! Materac należy wypróbować osobiście, ponieważ coś, co dla jednych będzie wprost idealne, dla innych może stanowić prosty przepis na nieprzespane noce.
O ile wybór nieco twardszego materaca może znacząco poprawić komfort snu, niewskazane jest sięganie po materac zbyt miękki – taki model nie będzie dobrze podpierał ciała i spowoduje uczucie „zapadania się”, a także dość szybko się zużyje. Nie znaczy to jednak, że można w ciemno wybierać model twardszy. Zbyt twardy materac może z kolei powodować utrudnienia w przepływie krwi i drętwienie kończyn.
Jak zatem wybrać twardość materaca? Próbuj! Wybierz się do salonu, nie wahaj się przed ułożeniem się na łóżku z ekspozycji, a w razie problemów z wyborem dopytaj ekspertów. Nadal masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami – przedstawimy konkretne produkty, takie jak materac i udzielimy informacji na temat prawidłowego doboru materaca do indywidualnych preferencji.
Materac 7-strefowy – co to znaczy?
Powyższe wskazówki sprawdzą się przede wszystkim wówczas, gdy kupujesz prosty, tradycyjny (co wcale nie znaczy – nieodpowiedni) materac. 7 stref to siedem części materaca o różnej twardości, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej dopasować materac do indywidualnych preferencji. Strefy twardości materaca służą temu, by jak najlepiej podpierać naturalne krzywizny. Ciało leżące na materacu wywołuje nacisk – nie jest to jednak nacisk jednolity, ponieważ każda z części ciała generuje inną siłę nacisku. I tak na przykład barki, biodra, łydki i łopatki, czyli naturalne „wypukłości” wymagają bardziej miękkiego podłoża niż inne części ciała. Właśnie po to powstały strefy twardości w materacu.
7 stref twardości materaca to rozwiązanie dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem, o nieco większej masie ciała, seniorów czy po prostu tych, którzy chcą poprawić komfort swojego snu. Strefy komfortu w materacach sprawdzą się u osób o wzroście powyżej 160, a poniżej 190 cm. Raczej nie rekomendujemy tego rozwiązania dla dzieci – w końcu rosną one dość szybko, a ich ciała zmieniają się na tyle, że poszczególne strefy przestają zapewniać podparcie w odpowiednich punktach.
Przy wyborze może pojawić się jeszcze jeden dylemat: materac 7 stref czy 9? W materacach wyposażonych w 9 stref twardości wyznaczone strefy są mniejsze; dodatkowe strefy podparcia głowy i stóp zapewniają jeszcze większy komfort użytkowania.
Materace dla par, czyli 2 w 1
Czasem zdarza się też sytuacja, kiedy dwie osoby śpiące w jednym łóżku mają różne preferencje dotyczące twardości materaca. Wydawać by się mogło, że ich pogodzenie jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępne są modele materacy, które zapewnią komfort parom o różnych upodobaniach dotyczących twardości podłoża, na którym śpią.
Materace typu Adam i Ewa są skonstruowane w taki sposób, że łączą w sobie dwie strefy twardości, np. H1 i H2 lub H2 i H3. Sprawia to, że osoby o różnych wagach i preferencjach mogą spać wygodnie. Szukasz rozwiązań premium i zależy Ci na tym, by materac był idealnie dopasowany do Twoich potrzeb? Dowiedz się, jaki materac wybrać, i stwórz w swojej sypialni przestrzeń do wypoczynku na najwyższym poziomie.