- Home
- /
- Strona główna
- /
- Śpij dobrze
- /
- Ile kosztuje dobry materac...
Ile kosztuje dobry materac i od czego zależy jego cena
Materac do spania wymienia się raz na 10, a nawet kilkanaście lat. Niektórzy częściej zmieniają samochód albo nawet mieszkanie. Nie ma się co dziwić – wiele osób waha się przed zakupem, porównuje ceny materacy i zastanawia nad tym, ile powinien, a ile kosztuje dobry materac i dlaczego nie jest to mniejszy wydatek, choć przecież komfort i zdrowie są bezcenne. Jak to wygląda obecnie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „ile kosztuje dobry materac?”. Po pierwsze dlatego, że dla różnych użytkowników „dobry” może oznaczać coś innego, bo mają różne oczekiwania względem tego produktu. Po drugie rozstrzał cen materacy dostępnych dziś na rynku jest duży – od kilkuset złotych do kilku tysięcy, choć… górnej granicy tu w zasadzie nie ma.
Nie ułatwia to zgłębienia tematu, jednak poniżej zaprezentowane są podstawowe wskazówki, jakimi warto kierować się przy wyborze dobrego materaca, rozumiejąc przy tym, z czego może wynikać jego cena i dlaczego warto ponieść dany wydatek.
Spis Treści
Ile kosztuje dobry materac?
Bez wnikania w szczegóły na początek można śmiało stwierdzić, że żaden dobry materac nie może być tani, ale z kolei nie każdy drogi materac musi być dobry. Jeśli osoba kupująca taki produkt nie wie, jak rozpoznać dobrą konstrukcję, wysoką jakość wykonania ani nawet o co zapytać sprzedawcę, poszukując dobrego materaca, powinna kierować się renomą producenta, uczciwością dystrybutora, dołączonymi do produktu certyfikatami, atestami czy branżowymi wyróżnieniami, a także długością i zakresem oferowanej gwarancji.
Warto też mieć na uwadze, że dobre materace mają szczegółową specyfikację, do której klient może mieć wgląd. W dokumencie takim jest dokładnie opisane, jak i z czego wykonany jest dany model oraz jakie właściwości mają poszczególne materiały czy elementy materaca (na przykład gęstość użytej do jego produkcji pianki, liczba sprężyn etc.).
Zobacz też: Test materaca – co sprawdzać przed zakupem >>
Cena materaca – co na nią wpływa?
Jak w przypadku każdego innego produktu, również cenę materaca kształtuje wiele czynników. To, ile kosztuje materac, zależy między innymi od rodzaju jego konstrukcji, materiałów, z których jest zrobiony, dodatków ułatwiających jego użytkowanie lub czyniących go wygodniejszym czy „zdrowszym”, od wielkości modelu, a nawet miejsca produkcji i systemu dystrybucji. Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat.
Zobacz też: Materace do spania – przegląd możliwości >>
Ceny materacy zależą od ich konstrukcji
Im konstrukcja jest „starsza”, tym materac kosztuje mniej. Przykładowo, materace sprężynowe starego typu, w których sprężyn jest stosunkowo niewiele i wszystkie są ze sobą połączone, są o wiele tańsze, niż nowoczesne konstrukcje kieszeniowe. W przypadku tych ostatnich materac również bazuje na sprężynach, ale jest ich więcej i każda znajduje się w osobnej kieszeni, dzięki czemu może pracować indywidualnie i odrębnie reagować na nacisk. W praktyce przekłada się to na żywotność i komfort użytkowania materaca.
Stare konstrukcje bonellowe szybciej się niszczą, sprężyny pękają, a do tego spanie na nich jest mniej wygodne, bo materac jest na całej powierzchni tak samo twardy. Rozwiązania zwane multipocket dają ciału znacznie lepsze podparcie i zapewniają różne strefy twardości. Ponadto lepiej sprawdzają się w przypadku modeli przeznaczonych do spania dla dwóch osób (na przykład materac 160×200 lub większy), bo wiercenie się w łóżku jednej z nich nie zakłóca snu tej drugiej.
Konstrukcja materaca to również kwestia tego, z ilu warstw jest on wykonany. Zarówno modele sprężynowe, jak i piankowe mogą ich mieć więcej niż jedną, co również wpływa na koszt produkcji, a zatem i końcową cenę. Futony (materace rolowane) są na przykład tańsze od większości materacy sprężynowych, piankowych czy lateksowych (w wersji tradycyjnej składają się z jednej warstwy). Wśród poszczególnych warstw materaca mogą być sprężyny, różnego rodzaju pianki o odmiennych właściwościach (termoelastyczna, lateksowa), warstwy z naturalnym wypełnieniem (na przykład z włókien kokosa) etc. Każda z nich nadaje materacowi określone cechy: sprężystość, twardość, przewiewność czy antyalergiczność.
Sprawdź również >> Jak wybrać odpowiedni materac dla seniora?
Rodzaj i jakość materiałów użytych do produkcji materaca wpływa na cenę
Ile kosztuje dobry materac? To, jak dobry jest materac i ile kosztuje, zależy od tego, jak dobre są i ile kosztują materiały, z których się go wykonuje. Sprężyny mogą mieć różną wytrzymałość, pianki różną gęstość, naturalne wypełnienia mogą pochodzić z upraw ekologicznych bądź nie. Dobre i droższe sprężyny nie pękają, droższe pianki mają większą gęstość i sprężystość, nie odkształcają się i służą dłużej. Materace kokosowe lub zrobione z innych naturalnych włókien muszą być odpowiednio przygotowane do użytkowania, by były czyste i zdrowe etc. To wszystko wpływa na ostateczny koszt, ale zazwyczaj jest warte swojej ceny.
Dobrej jakości materac zapewnia dobry relaks, zdrowy sen i dłuższe użytkowanie. Materace najtańsze nie są najwygodniejsze ani najtrwalsze – narażają użytkownika na niewyspanie, brak komfortu i większe wydatki, bo takie modele trzeba zmieniać znacznie częściej.
Rozmiar też ma znaczenie i wpływa na ceny
Dobry materac o wymiarach 160×200 cm kosztuje więcej niż tak samo dobry (to jest model o identycznej konstrukcji, z takich samych materiałów) materac dziecięcy. Pojedyncze materace są zawsze tańsze od podwójnych, co również jest dość oczywiste.
Poza tymi kilkoma najważniejszymi aspektami o cenach materacy decydują także wszelkiego rodzaju dodatki i udogodnienia, jak choćby antybakteryjne pokrowce z jonami srebra, specjalne zabezpieczenia przeciw wilgoci i tym podobne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i zaprezentujemy Ci dobre materace w dobrej cenie.
Jeśli wiesz już ile kosztuje dobry materac, zachęcamy również do zainteresowania się artykułem: Jak dobrać łóżko, żeby cieszyć się wygodą i najwyższym komfortem snu?