- Home
- /
- Strona główna
- /
- Śpij dobrze
- /
- Skrzypiące łóżko – co...
Skrzypiące łóżko – co zrobić?
Skrzypiące łóżko to prosty przepis na nieprzespaną noc – wie o tym każdy, kto to przeżył choćby jeden raz. Pół biedy, jeśli skrzypiące łóżko to jedna z „atrakcji” podczas weekendowego wyjazdu; gorzej, gdy takie skrzypiące łóżko drewniane stoi w naszej sypialni i nieprzyjemne dźwięki towarzyszą nam co noc. Dlaczego łóżko skrzypi? Jakie są niezawodne sposoby na skrzypiące łóżko? Czy przyczyną zawsze jest rama lub stelaż? Poniżej o tym, co zrobić, aby łóżko nie skrzypiało i umożliwiało efektywny odpoczynek po ciężkim dniu.
Spis Treści
Dowiedz się, dlaczego łóżko skrzypi
Na początku trzeba zastanowić się, dlaczego łóżko skrzypi. Warto dowiedzieć się, jaka jest przyczyna, by dobrać odpowiedni sposób na skrzypiące łóżko. Powodów skrzypienia może być naprawdę wiele – począwszy od budowy ramy i stelaża po materac, a sam problem jest – wbrew pozorom – dość powszechny.
Najczęściej chodzi o skrzypiące drewniane łóżko. Wynika to z właściwości samego materiału, z którego zrobione są rama i stelaż. Drewno pracuje i wysycha podczas upalnych dni, przez co może dochodzić do poluzowania poszczególnych elementów łóżka. Już na etapie zakupu drewnianego łóżka warto mieć to na uwadze i wybrać wytrzymały model z litego drewna – łóżko Baletto to doskonały przykład na to, że takie łóżko wcale nie musi być masywne i niepraktyczne. Wręcz przeciwnie!
Łóżka metalowe z kolei mogą być niewystarczająco naoliwione, przez co skrzypią w nich łączenia i elementy ruchome. Nieprzyjemne dźwięki może generować nawet nieprawidłowe ułożenie materaca na stelażu! Warto przy tym zaznaczyć, że nowe skrzypiące łóżko i materac nie są jeszcze powodem do niepokoju – bardzo często to tylko chwilowy problem, który znika po kilku tygodniach. Bywa jednak, że uciążliwe dźwięki pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Trzeba wtedy przyjrzeć się dokładnie całej konstrukcji i spróbować ustalić, z którego miejsca dochodzi skrzypienie. Czy w konstrukcji występują jakieś luźne elementy? Czy części ocierają się o siebie, choć nie powinny? Trafna diagnoza to już połowa sukcesu. Gdy wiemy już, dlaczego łóżko skrzypi, możemy przystąpić do działania. Co zrobić, gdy łóżko skrzypi?
Jak naprawić skrzypiące łóżko
Czasem naprawa skrzypiącego łóżka to kwestia kilku minut. Wystarczy dokręcić poluzowane wkręty lub śruby i problem z głowy! Można zastosować przy tym specjalne nakładki, które utrudniają luzowanie elementów łączących. Prawda, że proste? Skrzypiący drewniany stelaż łóżkamoże potrzebować woskowania – często drewniane łóżko skrzypi,gdy pojawia się nadmierne tarcie, dlatego warto pokryć newralgiczne miejsca woskiem pszczelim lub parafiną.
A jak naprawić skrzypiące łóżko z metalu? Tu także poleca się sięgnięcie po odpowiednie produkty – gliceryna, olej rośliny lub… WD-40 rozwiążą problem skrzypiących sprężyn lub ramy. A podczas wyjazdu – w hotelu czy pensjonacie – co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało? Tu pole manewru jest ograniczone, choć można spróbować odizolować materac od drewnianej lub metalowej ramy łóżka. W takiej awaryjnej sytuacji przydaje się nieużywany koc, ręcznik czy prześcieradło. Należy podnieść materac i położyć tekstylia w tych miejscach, w których opiera się on na ramie.
A może to nie łóżko skrzypi?
„Moje łóżko skrzypi, co robić?” – takie narzekania nie zawsze muszą wynikać z problemu ze skrzypiącą ramą łóżka czy stelażem. Niekiedy źródłem nieprzyjemnych dźwięków jest… materac (zwykle chodzi o sprężynowy). To on odpowiada za charakterystyczne skrzypienie, gdy użytkownik układa się na łóżku. Dźwięk pojawiający się przy nawet najlżejszym poruszeniu może być jedną z oznak, że już pora na wymianę materaca.
Najczęściej skrzypią materace bonellowe – sprężyny w nich są połączone w jedną siatkę, a drut zahaczony jest o drut, przez co poszczególne elementy mogą się o siebie ocierać. Problem ten nie występuje w przypadku materaca kieszeniowego, ponieważ w nim każda sprężyna znajduje się w osobnym materiałowym woreczku. Alternatywą mogą być również materace piankowe lub lateksowe, całkowicie pozbawione sprężyn – one nigdy nie skrzypią.
Zobacz także: 5 oznak, że pora na wymianę materaca
***
Skrzypiące łóżko może być jedną z przyczyn bezsenności. Jeśli masz problem z zaśnięciem z powodu denerwującego dźwięku lub wybudzasz się w nocy przez irytujące skrzypienie, najwyższa pora zająć się tym problemem, by w spokoju przespać całą noc. Jeżeli pomimo zastosowania naszych wskazówek nadal borykasz się ze skrzypieniem, niewykluczone, że jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego łóżka. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci w wyborze wysokiej jakości modelu, który z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania.