- Home
- /
- Strona główna
- /
- Śpij dobrze
- /
- W jakiej temperaturze prać...
W jakiej temperaturze prać pościel, żeby pozbyć się roztoczy?
Czają się wszędzie: w dywanach, wykładzinach, meblach tapicerowanych, materacach, w pościeli… Roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki bardzo lubią wilgoć i ciepło, choć występują nawet w starannie posprzątanych pomieszczeniach. Walka z roztoczami odbywa się na wielu frontach, a do najważniejszych działań zaliczamy przede wszystkim regularne wietrzenie pomieszczeń oraz pranie tekstyliów. Czy roztocza w łóżku mogą być niebezpieczne? Jakie materace dla alergików sprawdzają się najlepiej? W jakiej temperaturze prać pościel? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak walczyć z roztoczami w sypialni.
Spis Treści
Roztocza w łóżku – groźne przede wszystkim dla alergików
O ile same roztocza w łóżkudla zdrowych ludzi nie są w zasadzieszkodliwe, to w przypadku alergików, osób chorych na astmę lub atopowe zapalenie skóry obecność tych pajęczaków może oznaczać duże kłopoty. Wszystko dlatego, że odchody roztoczy powodują alergie wziewne: są bogate w białko DERp1, które jest uważane za jeden z najsilniejszych alergenów. Aby zaszła reakcja alergiczna, odchody roztoczy muszą dostać się do dróg oddechowych – nie jest to specjalnie trudne, gdyż przyklejają się one do chropowatych powierzchni materiałów i unoszą w powietrzu poprzez wzbijający się kurz.
Ponieważ roztocza rozmnażają się w temperaturze ok. 24°C oraz przy wilgotności powietrza powyżej 70%, a co jakieś 3 tygodnie jeden osobnik produkuje mniej więcej 25 – 30 nowych osobników, w zasadzie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie roztoczy z pomieszczeń. Nie znaczy to jednak, że nie należy próbować: systematyczna walka z roztoczami może przynieść zadowalające efekty. Jeśli po całym dniu spędzonym w domu lub podczas gruntownych porządków zauważymy nasilony nieżyt nosa lub zaostrzenie ataków astmy, pora na starcie z roztoczami!
Walka z roztoczami – na co zwrócić uwagę?
Podstawową zasadą jest przede wszystkim regularne sprzątanie i pozbywanie się rzeczy magazynujących kurz. Niestety, bardzo często oznacza to rezygnację z dywanów, grubych zasłon, suszonych kwiatów czy niektórych dekoracji. Im więcej kurzu, tym więcej roztoczy: jeśli nie chcesz pozbywać się dywanów, zamień je na mniejsze chodniki, które bez problemu można często trzepać oraz prać. Specjaliści zalecają także częste wietrzenie pomieszczeń oraz utrzymywanie w nich wilgotności na poziomie ok. 60%. Dobrym pomysłem jest także inwestycja w odświeżacz powietrza. Jednak najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się roztoczy jest częste pranie – zarówno ubrań, jak i pościeli oraz innych tekstyliów.
W ilu stopniach prać pościel?
W jakiej temperaturze giną roztocza? Zarówno niska (ok. -10°C), jak i wysoka (ok. 60°C) temperatura jest dla nich zabójcza. Z tego względu zalecane jest częste pranie pościeli w co najmniej 60 stopniach. Pamiętaj jednak, że nie każdy materiał może być prany w wysokiej temperaturze – jeśli nie wiesz, w ilu stopniach prać pościel, nie ryzykuj jej zniszczenia. Zainwestuj w neutralizator alergenów kurzu domowego, który może być dodawany do prania w temperaturze poniżej 60 stopni. Warto także stopniowo wymieniać pościel na tę wykonaną z satyny bawełnianej, która bez problemu znosi pranie w wyższych temperaturach.
Materac antyalergiczny – niezbędny w sypialni alergika
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przy walce z roztoczami istotne jest nie tylko regularne sprzątanie i zmienianie pościeli, ale również odpowiedni materac antyalergiczny. Nasze ciała wydzielają nocą ciepło oraz wilgoć – z tego powodu materace stają się wręcz idealnym siedliskiem dla roztoczy.
Jaki materac dla alergika będzie najlepszy?
Materac dla alergika nie powinien być wykonany z wełny, mat kokosowych, gryki czy końskiego włosia – to materiały chłonące wilgoć, będące doskonałym miejscem dla roztoczy.
Materac dla alergika na roztocza to przede wszystkim wszelkiego rodzaju propozycje z elastycznej pianki lub lateksu; dopuszczalne są także materace wykonane z bawełny, ponieważ jest ona przewiewna i stosunkowo łatwa w czyszczeniu. Musimy pamiętać również, żematerac antyalergiczny dla dziecka nie tylko nie powinien uczulać, ale musi również zapewniać odpowiednie podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Ważnym elementem jest też odpowiedni pokrowiec na materac.
Pokrowiec na materac dla alergika – jaki wybrać?
Specjalny pokrowiec chroni materac przed przenikaniem do niego roztoczy; to dodatkowa bariera, którą warto umieścić pomiędzy materacem a prześcieradłem. Pokrowiec na materac dla alergika powinien być łatwy do zdjęcia i wyprania w 60°C, a także wykonany z materiału umożliwiającego swobodną cyrkulację powietrza. Przykładem takiego rozwiązania jest pokrowiec z włókna Amicor; miękki i miły w dotyku, posiada mikropory zapewniające odpowiednią wentylację i jednocześnie doskonale zabezpiecza przed przedostawaniem się alergenów do materaca.
Warto zwrócić uwagę, że popularne rozwiązania „lato/zima” to tak naprawdę nie pokrowce, a materace połączone ze specjalnymi warstwami; dzięki nim – w zależności od strony materaca – możemy uzyskać inne właściwości. Taki materac uznawany jest za całoroczny, jednak ma poważną wadę: nie mamy możliwości zdjęcia z niego pokrowca i wyprania go w pralce, by usunąć roztocza. Z tego powodu dla alergików zalecane są pokrowce z włókna Amicor, które bez problemu można wyczyścić bez konieczności oddawania materaca do pralni.