- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Jak dobrać wysokość zagłówka...
Jak dobrać wysokość zagłówka łóżka?
Zagłówek potrafi nadać charakter całej sypialni lub… odebrać go i pozbawić wnętrze harmonii. Wszystko zależy od zachowania odpowiednich proporcji i stylu. No właśnie. Wybór zagłówka – przede wszystkim – odpowiedniej wysokości zagłówka łóżka okazuje się na lada wyzwaniem w sytuacji, kiedy oferta na rynku jest tak duża, a portale internetowe i programy telewizyjne prześcigają się w zapewnieniach, że zrobienie idealnego zagłówka to banalnie łatwa rzecz. Czy aby na pewno?
Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie zagłówka do wielkości łóżka oraz ciekawy, harmonijny dobór kolorów i – rzecz jasna – zgranie stylistyczne całości. Wezgłowia tapicerowane, choć od kilku sezonów bardzo modne, nie odnajdą się w każdym wnętrzu, podobnie jak na przykład proste, drewniane formy w bogato stylizowanych aranżacjach. Zasada, która sprawdza się zawsze, to: wszystko z umiarem. Sprawdźmy więc, jak dobrać odpowiednią wysokość zagłówka do łóżka…
Spis Treści
Jak dopasować wezgłowie do łóżka?
Wybór zagłówka łóżka warto podzielić na dwie kwestie – techniczną i estetyczną. Należy ustalić właściwy rozmiar zagłówka, zdecydować się na optymalny sposobu jego montażu, a wreszcie także na odpowiedni wygląd (materiał, kolor etc).
Na co zwrócić uwagę, ustalając szerokość i wysokość zagłówka do łóżka?
- Wymiary łóżka! Bez dokładnej wiedzy o rozmiarach łóżka wybór zagłówka jest ryzykowny. Najczęściej dobiera się zagłówek o szerokości ramy łóżka lub nieco większy.
- Jeżeli wezgłowie do łóżka jest szersze od rozmiarów ramy, ale nie zajmuje całej szerokości ściany, trzeba zachować symetrię – tak aby po obu stronach łóżka „wystające” części zagłówka były jednakowej szerokości.
Dobierając wysokość zagłówka do łóżka, należy zachować proporcje – wyższy zagłówek przy łóżkach tapicerowanych w systemie kontynentalnym (bo często mają one masywny, wysoki dół) i niższy zagłówek przy łóżkach z niższym dołem (korpusem).
Jaka wysokość wezgłowia jest najlepsza? Prawidłowo dobrana wysokość zagłówka łóżka to minimum 50 cm ponad materacem. Jeśli jest to mniej niż pół metra, zagłówek taki zasłania się całkowicie poduszką i nie można się wygodnie oprzeć.
- Zagłówki montuje się bezpośrednio do ściany lub do ramy łóżka. Przed decyzją o szczegółach dekoracyjno-technicznych, warto ustalić najpierw sposób montażu zagłówka łóżka, ponieważ może on w niektórych przypadkach ograniczyć kwestie aranżacyjne.
- Jeżeli łóżko znajduje się w pomieszczeniu ze skosem, a zagłówek jest przy ściance kolankowej, dobrze jest sprawdzić, czy ściana trzyma wymiary. W przeciwnym razie zagłówek może obnażyć wszelkie niedoróbki i wady budowlane. Warto więc, aby dochodził on do łączenia ścianki kolankowej z sufitem, a nie kończył się na przykład kilka centymetrów poniżej, ponieważ wszelkie ewentualne nierówności są wtedy mocno podkreślone.
Zaprojektuj z nami swoje łóżko marzeń. Sprawdź, jakie to proste!
Łóżko z wezgłowiem w dobrym stylu
Zagłówek często jest jednym z bardziej rzucających się w oczy elementów sypialni. Odpowiednio wysoki, dobrze dobrany kształtuje wnętrze i wypełnia zazwyczaj pustą przestrzeń ściany ponad łóżkiem. W przypadku jego braku, alternatywę mogą stanowić wysoko ułożone poduszki. Gustownie dobrane dają dobry efekt wizualny, ale niestety nie zapewniają stabilnego podparcia dla kręgosłupa, a to spory minus.
- Łóżko z wysokim, tapicerowanym zagłówkiem to opcja dla wszystkich stawiających przede wszystkim na komfort. Dodatkowo, zagłówki pokryte miękkim materiałem (jak plusz, aksamit czy welur) cieszą się niesłabnąca popularnością od wielu sezonów. Podstawę takiej konstrukcji stanowi sztywna płyta, wypełnienie z pianki tapicerskiej odpowiedniej grubości i materiał wierzchni, który decyduje o końcowym efekcie estetycznym.
- Łóżko z niskim zagłówkiem sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w minimalistycznym stylu – zwłaszcza, jeżeli rama łóżka również należy do tych bardziej „delikatnych” (drewniana czy stalowa). To także dobry pomysł dla wszystkich, którzy nie mają w zwyczaju dekorować łóżka dużą ilością poduszek – dzięki temu niezbyt pokaźnych rozmiarów łóżko z wezgłowiem może być doskonale widoczne.
- Łóżko drewniane z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem? Oczywiście. Tym bardziej, że o końcowym efekcie decydują odpowiednie proporcje (wysokość wezgłowia dobrana do wielkości i masywności ramy). Takie połączenie pasuje do wnętrz industrialnych, klasycznych czy w stylu boho.
- Miękkie zagłówki mogą tworzyć jednolitą powierzchnię lub być wykończone pikowaniem. To popularne rozwiązanie daje dużo możliwości aranżacyjnych. Pikowanie może naśladować klasykę (typu chesterfield) lub stanowić nowoczesny akcent (ozdobne, pionowe/poziome przeszycia/pikowania etc.). Łóżko z zagłówkiem pikowanym jest wręcz niezastąpione w sypialniach o estetyce glamour, choć tak naprawdę dobrze się odnajduje w większości pomieszczeń, o ile materiał, rodzaj pikowania i wielkość wezgłowia współgrają z resztą sypialni.
- Ciekawym rozwiązaniem, dającym nieograniczone możliwości aranżacji, są zagłówki tworzone z pojedynczych elementów (paneli) w różnych kształtach, które można mocować do płyty lub kleić bezpośrednio do ściany. Tworzą one spójną całość dając efekt pikowanego zagłówka. Dodatkowo, jeżeli ktoś obawia się zniszczeń, większość paneli można zamocować do ściany przy użyciu dwustronnych rzepów. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania wysokości wezgłowia już w trakcie prac – jeżeli zagłówek wydaje się za niski, mocuje się po prostu dodatkową warstwę paneli, szybko go podwyższając.
- Łóżka z dużym, drewnianym zagłówkiem, podobnie jak drewniana rama, pasują w zasadzie do każdego wnętrza. Takie wezgłowie tworzy z łóżkiem spójną całość. Drewniane wykończenie to nie tylko prosty, surowy materiał, ale również fantazyjne mozaiki drewniane, wiklinowe wezgłowia, czy ozdobne zagłówki ze szlachetnych gatunków drewna. Wygodne oparcie zapewniają dodatkowe poduszki, ale w tym przypadku wysokość wezgłowia powinna być odpowiednia, czyli uwzględniająca dodatkowe dekoracje posłania.
- Zależnie od intensywności użytkowania łóżka, warto zwrócić uwagę na kwestie czyszczenia miękkich, tapicerowanych zagłówków. Typowe pranie oczywiście nie wchodzi w grę. Jeżeli z łóżka korzystają na przykład dzieci, warto zainteresować się tkaninami, które są odporne na zabrudzenia i łatwo można je wyczyścić – nawet przy użyciu delikatnego detergentu.
A może jednak łóżko do sypialni bez zagłówka?
Kwestia estetyczna to jedno, ale jest wiele praktycznych względów posiadania łóżka z wezgłowiem, które każą się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Wiele zależy od indywidualnych upodobań i tego, jak spędza się czas w sypialni. Jeżeli jest ona wyłącznie miejscem wypoczynku (spania), to oczywiście łóżko do sypialni bez zagłówka absolutnie zdaje egzamin. Jednak w przypadku, kiedy w łóżku spędza się czas wolny, ogląda telewizję, czyta etc., możliwość przyjęcia wygodnej pozycji i oparcia się o miękkie wezgłowie jest optymalnym rozwiązaniem.