- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Jakie rośliny do sypialni wybrać...
Jakie rośliny do sypialni wybrać – kwiaty doniczkowe dla dobrego snu
Wybór odpowiednich roślin do aranżacji sypialni to nie tylko kwestia estetyki. Naturalne, zielone otoczenie podnosi poziom tlenu i wilgotności w powietrzu, co może mieć wyczuwalny wpływ na jakość twojego snu. Wypoczynek w dotlenionym pomieszczeniu gwarantuje lepsze samopoczucie, choć… zły dobór kwiatów doniczkowych w sypialni przyniesie twojemu organizmowi więcej szkody niż korzyści. Nie rezygnuj z domowej dżungli i odpoczywaj mądrze: poznaj najzdrowsze rośliny do sypialni!
Spis Treści
Rośliny w sypialni szkodliwe dla zdrowia – obalamy mity
Popularny mit mówi, że rośliny w sypialni szkodzą naszemu zdrowiu. Według tej teorii sprawcą problemu jest fotosynteza. W ciągu dnia kwiaty wykorzystują światło słoneczne i pobierany z powietrza dwutlenek węgla, aby produkować komórki roślinne, stymulując w ten sposób wzrost pędów i liści. Produktem ubocznym tego procesu jest nadwyżka tlenu. Fotosynteza nie zachodzi natomiast w fazie ciemnej: w nocy rośliny wykorzystują zdobytą energię, a przy tym oddychają, pobierając drogocenny tlen i produkując dwutlenek węgla. To właśnie ten etap wywołuje kontrowersje i dzieli miłośników domowych dżungli na tych, którzy chętnie zazieleniają przestrzeń wokół swojego łóżka i tych, którzy unikają kwietników w sypialni. W rzeczywistości prawda leży pośrodku. Rośliny w sypialni rzeczywiście pobierają w nocy tlen, co na pierwszy rzut oka wcale nie przemawia na ich korzyść. Dobowy bilans tlenowy kwiatów doniczkowych jest jednak dodatni – produkcja tlenu w ciągu dnia znacznie przekracza jego zużycie w fazie ciemnej, wzbogacając powietrze, którym oddychamy, o ten niezwykle wartościowy pierwiastek.
Zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni
Wiedząc już, że kwiaty doniczkowe produkują więcej tlenu, niż go zużywają, możesz z czystym sumieniem wprowadzić więcej zieleni do swojej domowej przestrzeni. Nie wszystkie rośliny okazują się jednak jednakowo korzystne dla organizmu ludzkiego. Jakie kwiaty do sypialni wybrać, aby skutecznie poprawić warunki swojego snu?
Lepsza jakość powietrza – rośliny produkujące tlen
Choć proces fotosyntezy zachodzi we wszystkich roślinach, niektóre z nich lepiej niż inne wzbogacają nasze powietrze. Szczególnie cenione w zamkniętych przestrzeniach są kwiaty, które w fazie ciemnej nie wstrzymują produkcji tlenu. Rośliny produkujące tlen w nocy to zwykle gatunki pochodzące z suchego i gorącego klimatu. Które z nich najlepiej sprawdzą się w sypialni?
- Aloes drzewiasty i aloes zwyczajny – te popularne i niezwykle łatwe w uprawie rośliny będą wyjątkowo cennym dodatkiem do twojej przestrzeni wypoczynkowej. Należą do grona kwiatów produkujących tlen w nocy, dzięki czemu stale poprawiają jakość powietrza w swoim otoczeniu. Aloes podnosi ponadto poziom wilgotności.
- Storczyk – kwiaty do sypialni produkujące tlen to także storczyki z rodzaju Dendrobium. Proces ten, znany głównie dzięki kaktusom i sukulentom, zachodzi także w komórkach epifitów, do których należą te zachwycające rośliny ozdobne.
- Kaktus bożonarodzeniowy – te sukulenty to prawdziwe bomby tlenowe! Grudniki to jedne z najlepszych roślin do sypialni: w nocy produkują tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, a w ciągu dnia skutecznie filtrują i nawilżają powietrze. Są też niezwykłą ozdobą pomieszczenia, zwłaszcza zimą. To właśnie w tym okresie zakwitają na nich piękne, różowe kwiaty, które wyróżniają kaktusy bożonarodzeniowe na tle innych sukulentów.
Mniej toksyn – rośliny oczyszczające powietrze do sypialni
Dla zdrowego i spokojnego wypoczynku nie wystarczy jednak wyłącznie wysoka ilość tlenu. Powietrze, którym oddychasz, zanieczyszczone jest przez substancje szkodliwe dla twojego organizmu. Nieestetyczny filtr powietrza możesz zastąpić odpowiednio dobranymi roślinami. Jakie kwiaty do sypialni sprawdzą się najlepiej i pomogą ci odetchnąć pełną piersią?
- Skrzydłokwiat – ta niezwykle ozdobna roślina doniczkowa to także cenny sojusznik w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Skutecznie pochłania formaldehydy, benzen i aceton, będąc przy tym jednym z najbardziej dekoracyjnych kwiatów domowych.
- Sansewieria – roślina znana także pod nazwą wężownica lub „język teściowej” oczyszcza powietrze ze znacznych ilości dwutlenku węgla. Wszystkie rodzaje wężownicy tolerują trudne warunki, takie jak ograniczony dostęp do światła lub zbyt wysoka temperatura, są to więc rośliny dobre do sypialni północnych i południowych.
Zdrowy i bezpieczny wypoczynek – jakie rośliny do sypialni dziecka?
Dobór roślin doniczkowych do pokoi najmłodszych członków twojej rodziny powinien być szczególnie ostrożny. Kwiaty w dziecięcej sypialni, poza posiadaniem właściwości oczyszczania i wzbogacania powietrza w tlen, powinny być także w pełni bezpieczne i nietoksyczne. Ostre kolce kaktusów i trujące związki zawarte w liściach skrzydłokwiatów mogą stanowić zagrożenie dla malucha. Jakie rośliny wybrać do sypialni dziecka?
- Nefrolepis wyniosły – ta dekoracyjna paproć domowa będzie w pełni bezpiecznym kwiatem zdobiącym dziecięcą sypialnię. Paprotki pochłaniają toksyczne związki zawarte w farbach i szkodliwe wyziewy z kuchenek, a dodatkowo ujemnie jonizują powietrze, neutralizując wpływ urządzeń elektrycznych na zdrowie i samopoczucie organizmu.
- Bambus – mało kto wie, że bambus także należy do grona roślin oczyszczających powietrze w sypialni i innych pomieszczeniach zamkniętych. Bambus nie jest kwiatem trującym, dlatego bez obaw możesz postawić go w zasięgu rąk twojego dziecka.
Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni
Nie wszystkie rośliny doniczkowe korzystnie oddziałują na nasze zdrowie i jakość snu. Kwiaty o mocnym zapachu mogą wywoływać ból głowy, a nawet powodować nocne napady duszności. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny do sypialni NIE są najlepszym wyborem, unikaj tych gatunków…
- Róża – piękne kwiaty róży, zarówno cięte, jak i doniczkowe, nie sprawdzą się w pomieszczeniach sypialnianych. Ich charakterystyczny, ciężki zapach nie sprzyja bowiem dobremu wypoczynkowi i utrudnia zasypianie.
- Hiacynt – ta wyjątkowo dekoracyjna roślina może okazać się szkodliwa dla zdrowia. Jej piękne, fioletowe kwiatostany produkują znaczne ilości pyłków, które obciążają drogi oddechowe. Hiacynty są także bardzo niebezpieczne dla alergików.
Kwietnik czy regał drabina? Roślinne aranżacje dla dobrego samopoczucia
Aranżacja sypialni może mieć ogromny wpływ na jakość twojego snu. Doniczki z bujną zielenią na drewnianym kwietniku koją zszargane nerwy i wyciszają, dodatkowo czyniąc przestrzeń przytulną i atrakcyjną dla oka. Jeżeli ogranicza cię dostępna powierzchnia, zamiast kwietników możesz wykorzystać wysoki regał na kwiaty. Atrakcyjna, zielona ściana będzie nie tylko ciekawym dodatkiem do wystroju wnętrza, ale pomoże ci także zapewnić odpowiednią dla kwiatów ilość światła. Pnącza i rośliny zwisające doskonale wesprze regał drabina – modny element aranżacji w stylu skandynawskim i japońskim.