- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Sypialnia w stylu loftowym –...
Sypialnia w stylu loftowym – jak ją urządzić
O sypialnię w stylu loftowym łatwo, gdy ktoś urządza się… w lofcie. Od razu ma „do dyspozycji” w swojej aranżacji przestrzeń, światło, surowe wykończenia wnętrz i różne industrialne akcenty. Od siebie musi dodać jedynie parę drobiazgów i oczywiście łóżko w stylu loftowym. Co jednak w sytuacji, gdy akurat nie mieszka się w pofabrycznym budynku z prawdziwego zdarzenia, ani nawet w mieszkaniu stylizowanym na loft? Jak wyczarować klimat industrialny w sypialni w blokach z lat 70, w klasycznej kamienicy lub na przykład na poddaszu niewielkiego domu jednorodzinnego?
No cóż… Typowa sypialnia industrialna być może rzeczywiście potrzebuje prawdziwie industrialnego wnętrza, ale sypialnię w stylu loftowym, a już na pewno soft loft, można zaaranżować w zasadzie w dowolnym miejscu. Trzeba tylko odpowiednio zagrać kolorami i materiałami wykończeniowymi, dobrać właściwe meble, dodatki i oświetlenie, zadbać o – z pozoru – nieistotne szczegóły…
Spis Treści
Loftowa sypialnia w niewielkim wnętrzu
Mała sypialnia w stylu loftowym musi być dobrze doświetlona i nieprzeładowana. Im więcej przestrzeni i światła, tym bliżej industrialu. Warto więc umieścić w takim wnętrzu tylko to, co absolutnie niezbędne, a okna – o ile to możliwe – pozostawić nieprzesłonięte. Aranżacji w tym klimacie dobrze służą smukłe, czarne profile okienne wykonane z aluminium i jak największe tafle szkła. Przeszklone może być zresztą nie tylko okno, ale również drzwi, szafa czy ściana. Wszystkie zabiegi pozwalające optycznie wyciągnąć i rozciągnąć przestrzeń (w tym zastosowanie luster) są tu mile widziane.
Jeśli pomieszczenie jest na tyle wysokie, że można pozwolić sobie na antresolę – tym lepiej. Do sypialni w stylu loftowym zaaranżowanej na górze mogą w takiej sytuacji prowadzić czarne, metalowe, „fabryczne” w stylu schody lub drabina. Z kolei w sypialni urządzonej na poddaszu użytkowym w domu, warto wykorzystać (i podkreślić w aranżacji) widoczne elementy konstrukcyjne (jak choćby belkowanie stropu), by nawiązać do klimatu loftów.
Sypialnia w stylu loftowym – kolory i materiały
Industrialna sypialnia, kojarząca się niektórym z typowo męską sypialnią, jest dość surowa – zarówno jeśli chodzi o wykończenie, jak i kolorystykę. Dominują oczywiście zazwyczaj wszelkiego rodzaju „chropowatości” i niedociągnięcia, chłodne, betonowe szarości, czerń metalu, zimna stal i neutralność szkła, ale w wystroju pojawia się również nieco cieplejsza cegła ze swoją różnorodnością barwną czy naturalne drewno, które zawsze dodaje wnętrzu trochę przytulności. Warto pamiętać, że sypialnia urządzona w takiej stylistyce wcale nie musi być ciemna – dopuszcza się tu różne kolory z palety barw ziemi – w tym biel. Dodatkowo w sypialni w stylu loftowym, inspirowanej tylko typowym industrialem, można śmiało wprowadzać – punktowo – swoje ulubione akcenty kolorystyczne (nawet pastele).
Urządzając sypialnię nawiązującą do klimatu loftowego, trzeba przede wszystkim nadać odpowiedniego charakteru ścianom, podłodze i sufitowi. O ile w przestrzeniach pofabrycznych styl industrialny jest niejako zaszyty w murach, o tyle w sypialni w stylu loftowym aranżowanej w zwykłym budynku trzeba go… zasymulować.
Ściany, lub jedną z nich – najlepiej tę, przy której stoi łóżko, łatwo ozdobić naturalnymi, ceglanymi płytkami, a resztę powierzchni pokryć betonem architektonicznym.
Na podłogach doskonale sprawdzają się tradycyjne, drewniane deski lub ewentualnie panele albo gres imitujący drewnianą (nawet nieco podniszczoną) nawierzchnię.
Do sufitu można z kolei przytwierdzić „dekoracje” udające elementy konstrukcyjne budynku. Przy odrobinie inwencji wszystko to daje się zrealizować nawet na kilkunastu metrach kwadratowych w sypialni w blokach.
Meble i dodatki do sypialni loftowej
Gdy prace architektoniczno-budowlane w sypialni są już zakończone, można przejść do jej umeblowania. Co do zasady, wnętrza loftowe/industrialne lubią ciężkie meble (dość duże i solidnie wykonane – z drewna i/lub metalu) oraz wszelkiego rodzaju fabryczne w stylu dodatki (charakterystyczny duży zegar ścienny, reflektor, skrzynia drewniana lub metalowa etc.). Mała sypialnia w stylu loftowym nie jest w stanie pomieścić ich zbyt wiele, dlatego najczęściej trzeba ograniczyć się do łóżka i nocnych stolików (z drewna, metalu lub połączenia tych materiałów). Jeśli do dyspozycji jest więcej miejsca, warto mieć oczywiście w takim wnętrzu także regał czy na przykład szafę.
Łóżko w stylu loftowym do sypialni
Do sypialni w stylu industrialnym pasuje łóżko metalowe lub nawet jeszcze surowsze w designie, czyli na przykład takie, które wykonane jest z palet. Wnętrza nieco bardziej przytulne i zwykle mniejsze, sypialnie soft loft wyposaża się w proste w formie łóżka z litego drewna, a także nieco masywniejsze z wyglądu łóżka tapicerowane. Do sypialni loftowej można również zamówić łóżko wedle indywidualnego projektu, co jest doskonałą opcją zarówno w przypadku niewielkich, trudnych wnętrz, jak i chęci zrealizowania własnej wizji i niepowtarzalnego projektu aranżacyjnego.
Dekoracje i dodatki w sypialni loftowej
Takich elementów nie powinno być zbyt wiele, ale te które się pojawiają w aranżacji, muszą mieć dość wyrazisty charakter. Jeśli zegar na ścianie, to duży (jak w dawnych fabrykach); jeśli pojemniki do przechowywania rzeczy, to z drewna lub metalu; jeżeli rośliny doniczkowe, to najlepiej takie o wielkich liściach (jak na przykład monstera); jeżeli zdjęcie czy grafika na ścianie (motywy miejskie, industrialne lub abstrakcyjne), to zdecydowanie w formacie XXL. Dekoracje w stylu loftowym są nieliczne, ale konkretne.
Wśród charakterystycznych dodatków są także lampy i tekstylia. Oświetlenie w sypialni w stylu loftowym to lampy z metalowymi osłonkami, lampy stylizowane na reflektory, a także… gołe żarówki na kablach. Dodatki tekstylne koncentrują się na łóżku (pościel, narzuta, poduszki, koc…) i przy łóżku (niewielki dywanik). We wnętrzach tego typu unika się zasłon – jeśli trzeba, okna przesłania się ewentualnie roletami.
Sypialnia loftowa – inspiracje
Style aranżacji wnętrz ewoluują, przenikają się, z czasem łamią niektóre reguły, dlatego dziś sypialnia w stylu loftowym może mieć bardziej „męski”, surowy charakter i mocniej akcentować klimat typowo industrialny albo też zyskać to bardziej softowe oblicze i oferować użytkownikowi więcej przytulności. Nic na siłę. Wnętrze może nawiązywać tylko do industrialu czy odwoływać się do aranżacji loftowych niektórymi elementami wystroju. Opcji jest całkiem dużo. Poniżej kilka przykładowych inspiracji, jeśli chodzi o styl industrialny, sypialnię loftową w męskim stylu i tę bardziej kobiecą, różne kolory ścian w stylu loftowym, łóżka, dodatki, dekoracje…