- Home
- /
- Strona główna
- /
- Sen dziecka
- /
- Spanie z dzieckiem w jednym łóżku...
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku – tak czy nie?
Spanie z niemowlakiem to dla jednych rodziców naturalna i oczywista sprawa, dla innych – przedmiot wielu wątpliwości. Czy spanie z noworodkiem jest zdrowe dla dziecka? Czy potrzebne jest odpowiednie łóżko dla rodziców i dziecka? Jakie zagrożenie niesie ze sobą spanie niemowlaka z rodzicami? Niezależnie od tego, czy jesteś za, czy też przeciwko, warto zapoznać się z argumentami obu stron i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Spis Treści
Gdy dziecko śpi z rodzicami…
Dla zmęczonych conocnym wstawaniem rodziców sytuacja, w której dziecko śpi z rodzicami będzie prawdziwym zbawieniem. Nie musimy wtedy wstawać na nocne karmienie, a potem po raz kolejny usypiać maluszka i układać go w łóżeczku. Z jednej strony co–sleeping, czyli spanie z dzieckiem w jednym łóżku, w niektórych krajach nie jest uznawane za nic dziwnego, a coraz częściej osoby zainteresowane nurtem rodzicielstwa bliskości decydują się na spanie z niemowlakiem. Z drugiej strony jednak pojawiają się głosy, że nie jest to wcale tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać, oraz że rodzice w ten sposób tracą szansę na bliskość czy choćby nawet wieczorne rozmowy.
Oba rozwiązania mają swoje wady i swoje zalety; warto przedyskutować takie kwestie wcześniej i odpowiednio przygotować sypialnię rodziców oraz maluszka. Wiemy, że życie samo pisze najlepsze scenariusze, jednak w tym wypadku duże znaczenie mają także kwestie bezpieczeństwa.
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku – zalety i wady
Spanie z niemowlakiem daje całej rodzinie niesamowite poczucie bliskości. Jesteśmy wtedy wszyscy razem, a maleństwo znajduje się na wyciągnięcie ręki rodziców. Dziecko jest także spokojniejsze: najnowsze badania wskazują, że zarówno u dzieci, jak i u mam śpiących razem występuje niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Nic dziwnego – w każdej chwili możesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, a nocne karmienie nie wiąże się z koniecznością dodatkowego usypiania i noszenia dziecka.
Co ciekawe, jeszcze do niedawna pokutowało przeświadczenie, że spanie niemowlaka z rodzicami jest dla niego niebezpieczne, ponieważ rodzice posiadają inną florę bakteryjną. Tymczasem dzieci śpiące z rodzicami chorują rzadziej, ponieważ ich układ odpornościowy szybciej uczy się radzić sobie z nowymi szczepami bakterii.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy spanie z dzieckiem w jednym łóżku przeszkadza rodzicom. Gdy dziecko śpi z rodzicami, mama i tata mogą obawiać się przygniecenia maluszka czy podduszenia go kołdrą. Strach przed nagłą śmiercią łóżeczkową sprawia, że rodzice nie mogą się wygodnie ułożyć, przez co nie wypoczywają efektywnie. Maleńkie niemowlę, o dziwo, zajmuje naprawdę dużo miejsca! Często do tego stopnia, że tata przenosi się na kanapę; możemy zapomnieć o rozmowach przed snem czy jakimkolwiek życiu intymnym tylko we dwoje.
Zagrożeniem może być także nieodpowiedni materac; łóżeczka dla dzieci wyposażone są w twardsze podłoże, bowiem maluszki powinny spać na twardym materacu ze względu na utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego. Jeśli decydujemy się na spanie z dzieckiem w jednym łóżku, zadbajmy o odpowiednie wyposażenie naszej sypialni.
Łóżko dla rodziców i dziecka – praktyczne rozwiązania
Czy da się wybrać idealny materac zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka? Jeśli wolisz spać na nieco twardszym materacu, nie będziesz mieć większego problemu z przygotowaniem miejsca dla dziecka. Pamiętaj, że maluszki nie powinny spać na poduszce; przygotuj też dla dziecka jego własną kołderkę, by uniknąć ryzyka zawinięcia w pościel rodziców.
Jeśli preferujesz raczej miękki materac, możesz wybrać produkt z opcją wyboru twardości materaca, na przykład materac lateksowy o dwóch twardościach. Pamiętajmy jednak, że jeśli dziecko ma spać z nami w łóżku, na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo. Jeżeli jedno z rodziców pali w sypialni, zażywa leki nasenne, ma poważną infekcję lub wypiło nawet najmniejsze ilości alkoholu, niemowlę absolutnie nie powinno spać w jednym łóżku z rodzicami. Szczególnie uważać należy także, jeśli planujemy spać w łóżku z dwojgiem dzieci – niemowlę nie powinno leżeć obok starszego rodzeństwa. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa oraz wybierając praktyczne, sprawdzone rozwiązania nie musimy obawiać się o nasz spokojny sen.
Spanie niemowlaka z rodzicami czy we własnym łóżeczku?
Zwolennicy układania dziecka już od początku w jego łóżku przekonują, że starsze dziecko jest o wiele trudniej odzwyczaić od spania w sypialni rodziców. Co jednak, jeśli obawiamy się o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka lub zwyczajnie nie mamy możliwości zaaranżowania osobnej sypialni dla malucha. Dla rodziców, którzy nie chcą rezygnować z bliskości, a jednocześnie pragną stopniowo przyzwyczajać dziecko do samotnego snu rozwiązaniem będzie ustawianie koło łóżka rodziców łóżeczka lub kołyski.
Jeśli boisz się, że nie zaśniesz z maluszkiem przy boku, sprawdź, jak układać noworodka do snu.