- Home
- /
- Strona główna
- /
- Śpij dobrze
- /
- Materac lateksowy – fakty...
Materac lateksowy – fakty i mity
Lateks jest zdrowym rozwiązaniem, ale jednocześnie taki materac to zwykle spory wydatek. Obiegowe opinie dotyczące wyboru odpowiedniego materaca lateksowego, poza jego stosunkowo wysoką ceną, dodatkowo komplikują sprawę i utrudniają podjęcie decyzji o zakupie. Jak rozwikłać wszystkie niuanse i co naprawdę oznacza 100% lateks? Obalamy mity i podajemy fakty.
Spis Treści
Co musisz wiedzieć, zanim kupisz materac z lateksem
Jeżeli do tej pory nie udało ci się kupić komfortowego materaca i/lub trudno ci było znaleźć wygodną pozycję do spania we własnym łóżku — istnieje szansa, że materac lateksowy rozwiąże te problemy. Sprawdźmy, czy krążąca o nim opinia tego idealnego („dużo plusów, zero minusów”) jest słuszna.
1# Lateks to lateks, każdy materac jest taki sam – WIELKI MIT
Lateks w materacu to zazwyczaj mieszanka naturalnego i sztucznego lateksu, stworzonych przy udziale różnych technologii, dających w efekcie nieco odmienne właściwości tym materiałom.
O co więc chodzi z tym lateksem?
- Lateks naturalny powstaje z mleczka kauczukowego. W stanie „organicznym” jest płynem, który pod wpływem obróbki uzyskuje sprężystą konsystencję możliwą do wykorzystania m.in. właśnie w materacach.
- Lateks syntetyczny to materiał powstający na drodze polimeryzacji różnych związków chemicznych, co w końcowym efekcie daje sprężystą i elastyczną piankę przypominającą oryginalny (naturalny) lateks.
W materacach najczęściej wykorzystuje się mieszankę lateksu naturalnego i sztucznego. Zamieszanie wprowadza tu czasami jednak samo nazewnictwo. „100% naturalny, lateksowy materac” oznacza bowiem zawartość naturalnego kauczuku powyżej 30%. Standardowo do produkcji wykorzystuje się w 80% lateks syntetyczny z 20% dodatkiem naturalnego. Za wyjątkiem kilku modeli materaców wykonanych w technologii Talalay, nie stosuje się w materacach 100% naturalnego lateksu.
Materace lateksowe – jak się je wykonuje?
Proces produkcji pianki lateksowej na materac może przebiegać dwojako. Dunlop i Talalay lateks to metody pozwalające na uzyskanie pianki o odmiennych właściwościach (twardsza, bardziej zbita i sprężysta vs ta bardziej miękka i plastyczna, świetnie podpierająca kręgosłup i bardzo wytrzymała).
- Metoda Dunlop – opracowana, jak sama nazwa wskazuje, w firmie Dunlop – liczy sobie blisko 100 lat, ale nie od samego początku była ona wykorzystywana tak, jak obecnie. W tej roli doceniono ją dopiero po kilku latach od rozpoczęcia przemysłowej produkcji, a zadebiutowała w poduszkach i materacach… dla członków rodziny królewskiej.
- Talalay lateks to młodszy kuzyn Dunlopa. Bardziej miękka i jednolita struktura pianki uzyskiwana jest w przypadku tej metody dzięki wprowadzeniu dodatkowego etapu (zamrażania) w procesie jej produkcji. Lateks Talalay jest również trwalszy, bardziej elastyczny i przede wszystkim znacznie lepiej oddycha, dzięki czemu materace z niego wykonane uważa się za najlepsze.
Jak powstaje lateks Dunlop i Talalay? Naturalny kauczuk ubija się aż do powstania piany. Piana wlewana jest do form. Aby wyprodukować lateks Talalay, zamknięte próżniowo pojemniki schładza się do momentu zamrożenia, co ma na celu zachowanie jednolitej struktury pianki (w metodzie Dunlop nie ma tego etapu). Następnie formy poddawane są utwardzaniu w wysokiej temperaturze, to etap tzw. „wypiekania”. Pianka lateksowa po uwolnieniu z pojemników jest myta i suszona w cieple. Gotowe!
Materace lateksowe – opinie, które warto znać!
Jaki materac lateksowy zatem najlepiej wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, choć opinie klientów wskazują, że jeden i drugi rodzaj materaca jest doskonały. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jedno jest pewne – jeżeli okresowo łóżko staje się miejscem do zabaw i popisów akrobatycznych naszych dzieci — Dunlop będzie dobrym wyborem. Można również zdecydować się na zakup materaca łączącego w sobie obydwa rodzaje pianek lateksowych lub wybrać materac piankowo-lateksowy, tym razem z dodatkiem syntetycznej pianki termoelastycznej (pianka VISCO, memory, leniwa) stosowanej jako górna warstwa materaca. Osoby, które mierzą i ważą nieco więcej zachęcamy do wypróbowania materacy wykonanych z lateksu Talalay – ze względu na to, że jest bardziej elastyczny, zachowa swoją pierwotną formę na lata. Dodatkowo też, ze względu na to że materac Talalay oddycha, idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które mierzą się z nadmierną potliwością.
2# Materac lateksowy jest przyjazny dla alergików – CZĘŚCIOWO FAKT!
Jeżeli jesteś uczulony na kurz, roztocza, pleśnie albo grzyby — materac z lateksu to dla ciebie właściwy wybór. Do jego wnętrza nie przenikają bowiem żadne alergeny i nie rozwijają się w nim roztocza czy bakterie. Utrzymanie materaca lateksowego w czystości nie przysparza praktycznie żadnych problemów. Wystarczy co pewien czas wyczyścić jego zewnętrzną powierzchnię czyli zdjąć i uprać pokrowiec.
A co z uczuleniem na lateks?
Alergia dająca objawy groźne dla zdrowia czy życia zdarza się naprawdę rzadko. W procesie tworzenia materaca lateks jest starannie oczyszczany, tak aby zminimalizować ewentualne zagrożenia. Końcowy produkt, pianka lateksowa, nie ma też bezpośredniej styczności ze skórą. Pamiętajmy jednak, że nawet najstaranniejsze czyszczenie nie wyeliminuje 100% uczulających białek, więc jeżeli alergia jest u kogoś bardzo nasilona, zakup można skonsultować z lekarzem albo prewencyjnie zrezygnować z naturalnego lateksu, wybrać inny rodzaj materaca i… spać spokojnie.
3# Im twardszy, tym lepszy – MIT ABSOLUTNY
Co prawda opinia ta nie dotyczy jedynie materaca lateksowego, ale jest tak często spotykana, że warto rozprawić się z nią i tutaj. Każdy, kto choć raz spędził noc, śpiąc na podłodze, wie że to musi być MIT. Materac powinien być tak dobrany, aby kręgosłup znajdował się we właściwej pozycji. Gdy leżymy na plecach musi on przyjąć postać wydłużonej litery S, natomiast kiedy śpimy na boku, powinien tworzyć linię prostą.
Jeśli chcesz to sprawdzić, wystarczy że w trakcie leżenia na wznak wsuniesz dłoń pod plecy na wysokości odcinka lędźwiowego. Jeżeli plecy w tym miejscu przylegają bardzo ściśle do podłoża — materac jest zbyt miękki, jeżeli natomiast dłoń daje się wsunąć bez żadnego oporu — materac jest za twardy.
Materace lateksowe – opinie klientów
Każdy, kto choć raz spędził noc na materacu lateksowym wie, że jest to materac idealny! Obalając mity i przedstawiając wam fakty chyba to udowodniliśmy! Zresztą przekonajcie się sami testując jeden z nich nawet przez kilka minut. W przypadku materacy lateksowych opinie klientów nie kłamią – to naprawdę materace, które zapewnią ci komfortowy sen! Wypróbujcie szczególnie materac, który łączy ze sobą piankę wysokoelastyczną z lateksem – gwarantujemy, że sen nawet w najbardziej upalne noce będzie znacznie przyjemniejszy, bowiem ten materac jest nie tylko plastyczny, ale przede wszystkim doskonale oddycha!
***
Prawidłowo dobrany materac jest jednym z głównych warunków dobrej jakości snu. Urządzając sypialnię, warto więc szczególnie pochylić się nad jego wyborem i wziąć pod uwagę, że może on znacznie poprawić lub obniżyć komfort naszej codzienności. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat, zajrzyj wpisu „Jaki materac do spania. Przegląd możliwości” i… śpij dobrze! Sprawdź wybór materaców lateksowych!