- Home
- /
- Strona główna
- /
- Zdrowy sen
- /
- Ile powinno się spać...
Ile powinno się spać i czy zbyt długi sen może szkodzić?
Jedni zrywają się bez problemu po pięciu czy sześciu godzinach spania, inni dopiero po ośmiu czują się prawdziwie wypoczęci… Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ile powinno się spać. Każdy z nas może podać inną liczbę godzin i każdy będzie miał tak naprawdę rację. Czy da się zatem ustalić, ile snu potrzebuje człowiek? Ile godzin powinno się spać i czy zbyt długi sen może przynieść nam więcej szkody niż pożytku?
Spis Treści
Ile godzin powinno się spać? Teoria sobie…
Jak długo spać? Pierwsza nasuwająca się większości osób odpowiedź to 8 godzin dziennie. Nie znaczy to jednak, że tylko przespanie ściśle określonej liczby godzin zapewni nam regenerację. Naukowcy podają, że optymalną długością snu jest 7 do 9 godzin na dobę. Jedno jest pewne: całkowity brak snu sprawia, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Niedobór snu ma bezpośredni związek ze wzrostem ryzyka zapadnięcia na choroby przewlekłe, między innymi choroby sercowo-naczyniowe, nadwagę i otyłość czy choroby jelit.
Co ważne, zapotrzebowanie na sen zmienia się w zależności od grupy wiekowej. Dzieci w wieku do 12 miesięcy powinny przesypiać do 16 godzin dziennie, roczne i dwuletnie dzieci – do 14 godzin dziennie. Liczba ta stopniowo maleje aż do osiągnięcia pełnoletności, kiedy to zaleca się spać około 8-10 godzin na dobę. Dorosłym osobom wystarczy 7-9 godzin, a w przypadku osób starszych 7-8 godzin. 6 godzin snu to według naukowców absolutne minimum: przy krótszym czasie spania narażamy się na obniżenie funkcji poznawczych, upośledzenie pamięci krótkotrwałej, zmniejszenie odporności organizmu, a nawet na zwiększone ryzyko chorób krążenia, cukrzycy czy szybszego starzenia się mózgu.
… a praktyka sobie. Jak długo spać?
Ścisłe wytyczne to jedno, prawdziwe życie – drugie. Tak naprawdę każdy ma nieco inne potrzeby i dla jednych 6 godzin snu to odpowiednia ilość, zaś dla innych nawet 8 może okazać się niewystarczające. Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, śpi tylko 6 godzin na dobę i twierdzi, że w zupełności mu to wystarcza. Można wypróbować tę metodę, jednak nic na siłę – niewykluczone, że w przypadku innej osoby o wiele lepiej sprawdzi się nieco dłuższy sen.
Znany wszystkim podział na „sowy” i „skowronki” także może okazać się przydatną wskazówką: jedni nie wyobrażają sobie przesypiania poranka i najlepiej funkcjonują o wczesnych godzinach rannych, dla innych praca od samego rana wydaje się czymś niemożliwym.
Duże znaczenie ma nie tylko sama długość snu, ale również to, w jakiej fazie się obudzimy. Uczucie senności przez cały dzieńmoże towarzyszyć osobom, które zamiast w fazie snu REM budzą się w fazie snu głębokiego. Powstały nawet specjalne kalkulatory oraz aplikacje umożliwiające wybór optymalnej długości snu. Warto poznać swój dobowy cykl, by w razie potrzeby regulować godziny zasypiania i wstawania tak, aby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie przez cały dzień. Trzeba także zwrócić uwagę na to, kiedy pojawia się zbyt długi sen: ból głowy i uczucie zmęczenia po przespaniu wystarczającej liczby godzin mogą być bowiem spowodowane także nieodpowiednimi warunkami do spania. Czasem wymiana materaca czy poduszki na model lepiej dopasowany do własnych potrzeb potrafi zdziałać prawdziwe cuda!
Zbyt długi sen – czy to w ogóle możliwe?
Podczas ciężkiego tygodnia często wyobrażamy sobie, jak wspaniale będzie w końcu solidnie wyspać się w weekend. I jest grono szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na długi, spokojny sen. Czasami może się jednak okazać, że przespanie wielu godzin wcale nie przynosi ulgi. „Za długo spałam, boli mnie głowa” – każdemu zdarzyło się pewnie choć raz narzekać w ten sposób. Czy długi sen jest zdrowy oraz o czym świadczy zbyt długi sen?
Okazuje się, że co za dużo, to niezdrowo: choć w przypadku niedoboru snu ryzyko chorób wieńcowych wzrasta, za długi sen może zwiększać ryzyko zgonu nawet o 66%! Brytyjscy uczeni odkryli natomiast, że sen powyżej 9 godzin dziennie może powodować częstsze występowanie koszmarów. Wynika to z tego, że organizm częściej znajduje się w fazie snu REM, a właśnie wtedy najczęściej śnimy.
Czy zbyt długi sen może być ważnym objawem choroby? Owszem: jeśli chodzi o zbyt długi sen, przyczynymogą być różne, dlatego warto porozmawiać z lekarzem, jeśli przesypia się więcej niż 9 godzin dziennie i utrzymuje się długo takie nadmierne spanie. Przyczynydużej senności to między innymi cukrzyca, bezdech senny, depresja czy przewlekła niewydolność serca. Warto sprawdzić także, jak funkcjonuje tarczyca – sennośćw ciągu dnia może być bowiem oznaką jej niedoczynności.
Jeśli raz na jakiś czas zdarza się zbyt długi sen, przyczyny zazwyczaj upatruje się (słusznie) w przemęczeniu organizmu. Czasami warto po prostu zwolnić i dać organizmowi czas na odpoczynek. Gdy jednak często obserwuje się u siebie zbyt długi sen, zmęczenie i inne niepokojące objawy, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.