- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- Sypialnia dla seniora – jak...
Sypialnia dla seniora – jak urządzić funkcjonalne i przytulne wnętrze
Wygodny fotel dla starszej osoby, łóżko dla seniora z odpowiednim materacem, relaksująca kolorystyka wnętrza, zdrowe dla oczu i funkcjonalne oświetlenie, optymalne ustawienie mebli… Jest wiele istotnych „szczegółów”, które trzeba wziąć pod uwagę, aranżując sypialnię dla seniorów. Oto najważniejsze z nich.
Jak urządzić pokój dla babci, dziadka lub innej starszej osoby? Planując sypialnię dla seniora, nie można kierować się tylko modnymi trendami aranżacyjnymi. Ważna jest przede wszystkim wygoda i różnego rodzaju ułatwienia pomocne dla starszych i często schorowanych ludzi, którzy nie są już tak sprawni, jak wcześniej.
Spis Treści
Łóżko w sypialni dla seniora
Łóżko dla seniora powinno być możliwie wysokie – najlepiej, jeśli jego rama znajduje się mniej więcej na wysokości kolan starszego użytkownika. Poleca się więc w takiej sytuacji na przykład łóżka kontynentalne, zamiast – tak modnych obecnie – modeli w stylu japońskim, które są meblami bardzo niskimi. Odpowiednia wysokość łóżka dla seniora zapewnia mu łatwiejsze korzystanie z niego. Siadanie na łóżku, a tym bardziej wstawanie z niego nie sprawia wtedy trudności nawet komuś, kto cierpi na reumatyzm, komu doskwiera ból kręgosłupa, bioder czy kolan. Wysokie posłanie nie zmusza do schylania się przy kładzeniu się spać i nie obciąża zesztywniałych rano stawów przy wstawaniu. Nie bez znaczenia dla zdrowia i wygody jest również wybór odpowiedniego materaca do sypialni seniora.
Materac na łóżko dla starszej osoby
Do wysokiego łóżka dla seniora dobiera się także wysoki materac. Powinien on mieć minimum 20 cm grubości. Najlepiej postawić na materac o średniej twardości. Twarde modele polecane są przy niektórych schorzeniach oraz dla osób o dużej masie, a miękkie mogą starszym ludziom utrudniać nieco zmianę pozycji podczas snu. Średnio twardy materac zapewnia zazwyczaj odpowiednie podparcie ciału i pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa.
Dobry materac jest niezbędny szczególnie w przypadku problemów z bezsennością seniora. Może on podwyższyć komfort snu, a także znacznie zmniejszyć częste dolegliwości odczuwane przez starsze osoby – bóle pleców czy drętwienie kończyn. Na rynku dostępne są obecnie nowoczesne multikieszeniowe materace sprężynowe, jak również materace lateksowe i wysokosprężyste materace piankowe – wszystkie są odpowiednie dla starszych osób. Te ostatnie warto połączyć z regulowanym elektrycznie stelażem, co dodatkowo zwiększa wygodę, dając seniorowi możliwość odpoczywania na łóżku w różnych pozycjach – na leżąco, na siedząco lub na przykład z uniesionymi nogami.
Pościel do sypialni seniora
Łóżko, materac, stelaż do materaca… Brakuje jeszcze pościeli. Do sypialni seniora najlepiej wybrać pościel z naturalnego, oddychającego materiału, który nie podrażnia wrażliwej skóry starszej osoby i dobrze pochłania wilgoć. Można rozważyć również zakup bawełnianego ochraniacza na materac. Używa się go razem z prześcieradłem, nie zamiast niego. To miłe w dotyku i praktyczne rozwiązanie chroniące materac przed zabrudzeniem.
Fotel do sypialni dla seniora
Urządzając pokój dla babci i dziadka, trzeba koniecznie pamiętać o wygodnych dla starszych osób fotelach, które powinny znaleźć się w sypialni seniorów. Taki komfortowy mebel jest niezbędny do wypoczynku w ciągu dnia, relaksu przy książce, a nawet do krótkiej drzemki. Najlepiej postawić na modele tapicerowane, z wysokim oparciem, miękkimi podłokietnikami oraz podnóżkiem. Podnóżek czasami stanowi komplet z fotelem, a niekiedy dokupuje się go osobno.
Inne meble w sypialni seniora
Poza łóżkiem i fotelem w sypialni seniora potrzeba jeszcze kilku rzeczy. Absolutne minimum to stolik nocny oraz komoda i/lub szafa. Przydają się także półki na pamiątki i bibeloty uwielbiane zwykle przez starsze osoby, niekiedy również toaletka.
Ważne jest, aby wszystkie te meble były funkcjonalne i nie stwarzały zagrożenia dla seniora. Stolik czy szafka przy łóżku musi być odpowiedniej wysokości, aby łatwo było do niej sięgnąć w pozycji leżącej, bez nadmiernego wysiłku. Półki powinny być na takiej wysokości, aby starsza osoba nie musiała się do nich schylać ani wspinać. Szuflady komody muszą się lekko otwierać i zamykać oraz być wyposażone w ergonomiczne uchwyty, aby seniorka czy senior nie mieli problemów przy korzystaniu z nich.
Wszystkie meble powinny być solidne i stabilne oraz ustawione w pokoju babci czy dziadka w taki sposób, aby nie przeszkadzały im w swobodnym poruszaniu się po wnętrzu i aby był do nich łatwy dostęp (do łóżka najlepiej na przykład z trzech stron). Jeśli użytkownicy sypialni są osobami z niepełnosprawnościami, należy zadbać ponadto o dodatkowe zabezpieczenia i pomoce, na przykład uchwyty przydatne przy wstawaniu z łóżka.
O czym jeszcze pamiętać
W sypialni seniora mile widziane są różnego rodzaju udogodnienia. Poza stelażem łóżka sterowanym za pomocą pilota warto zapewnić starszej osobie podobnie łatwe sterowanie żaluzjami czy oświetleniem w pokoju. A oświetlenie powinno być łagodne dla zmęczonych oczu – najlepiej neutralne lub o delikatnie ciepłej barwie.
Dobrze też zamontować w sypialni (na przykład przy podłodze) lampki LED, które włączają się, gdy jest ciemno – w reakcji na ruch. To nieoceniona pomoc dla każdej starszej osoby, która wstaje w nocy do łazienki.
Pamiętając o częstej u seniorów bezsenności, trzeba też zadbać o zasłony lub rolety dobrze zaciemniające wnętrze, dźwiękoszczelne okna, które stanowią skuteczną barierę dla ulicznego hałasu oraz relaksującą kolorystykę wnętrza (spokojne, stonowane barwy), która pomaga się wyciszyć i zasnąć.
***
Jeśli potrzebujesz rady w doborze elementów wyposażenia sypialni dla seniora, daj znać. Obsługa naszych sklepów pozostaje do Twojej dyspozycji.