- Home
- /
- Strona główna
- /
- Sen dziecka
- /
- Jak spać w ciąży –...
Jak spać w ciąży – bezpiecznie dla dziecka i wygodnie dla mamy
Jak wygodnie spać w ciąży? To pytanie już od pierwszego trymestru zadaje sobie wiele przyszłych mam. Za nim idą również wątpliwości – w jaki sposób układać się do snu, by nie zaszkodzić rozwijającemu się w brzuchu maluszkowi? Wokół tego tematu narosło wiele niedomówień i mitów, które – powtarzane na forach internetowych – mogą odebrać młodej mamie przyjemność z oczekiwania na pojawienie się pociechy na świecie.
Pozycja do spania w czasie ciąży powinna być przede wszystkim wygodna dla przyszłej mamy – to dzięki komfortowemu ułożeniu się w łóżku i odpowiedniej dawce snu organizm może poradzić sobie z niezwykłym wyzwaniem tworzenia i rozwijania nowego życia, bez zbytniego uszczerbku dla zdrowia i samopoczucia kobiety. Odpowiedniej długości, dobry sen polepsza humor przyszłej mamy, zmniejsza jej poziom stresu, pozwala w ciągu dnia skoncentrować się na wykonywanych czynnościach i wzmacnia odporność organizmu. Istnieją jednak pewne zalecenia dotyczące bezpiecznej pozycji do spania w ciąży, których należy się trzymać. O jakich zaleceniach mowa?
Spis Treści
W jakiej pozycji spać w ciąży?
Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? Wiele mitów mówi o tym, że bezwzględnie nie należy spać na brzuchu, a dodatkowo trzeba kłaść się wyłącznie na lewym boku. Jaka jest prawda?
Na którym boku spać w ciąży?
W świadomości wielu kobiet wciąż pokutuje informacja o tym, że w ciąży należy spać wyłącznie na lewym boku. Z czego to wynika?
W ciele człowieka, wzdłuż kręgosłupa, biegną dwa niezwykle ważne naczynia: aorta po lewej stronie (jej ścianki są na tyle grube, że trudno ją „ucisnąć) oraz żyła główna dolna po prawej stronie (ścianki żył są cieńsze i bardziej elastyczne). Właśnie z tego anatomicznego układu wziął się mit mówiący o tym, że kobieta w ciąży, śpiąca na prawym boku, może uciskać żyłę główną dolną i zaburzać własne krążenie krwi, a tym samym – odżywianie rozwijającego się w brzuchu maluszka. To jednak nieprawda – spanie wyłącznie na jednym boku w czasie ciąży może być tak naprawdę szkodliwe, ponieważ badania pokazują korelację pomiędzy spaniem na jednym boku przez całą ciążę a asymetrią urodzeniową, która wymaga rehabilitacji w okresie niemowlęcym. Najbezpieczniejsza i wygodna pozycja do spania w ciąży to więc pozycja na boku – zmienianym regularnie, codziennie lub co kilka dni.
Czy w ciąży można spać na plecach lub na brzuchu?
Czy pozycja na brzuchu lub na plecach jest prawidłową pozycją do spania w ciąży? Odpowiedź jest niejednoznaczna: to zależy. Jeśli chodzi o spanie na brzuchu, to nie ma oficjalnych wytycznych towarzystw ginekologicznych, co do zaprzestania spania w tej pozycji. I o ile w pierwszym trymestrze ciąży kładzenie się na brzuchu i zasypianie w ten sposób jest jeszcze fizjologicznie możliwe, o tyle w późniejszych etapach ciąży przyszła mama po prostu nie jest w stanie położyć się na brzuchu – tak „zaprojektowała” to natura i warto w tej kwestii jej zaufać.
A co ze spaniem na plecach? Tutaj lekarze są zgodni: zdecydowanie należy zrezygnować z zasypiania w ten sposób (zalecenia dotyczą trzeciego trymestru), ponieważ rosnąca macica i cały brzuch w pozycji na wznak uciskają wspomniane wcześniej naczynia – aortę i żyłę brzuszną, co może doprowadzić do zaburzenia w krążeniu krwi. Najprawdopodobniej będzie objawiało się to tym, że kobiecie w ciąży, leżącej na wznak, może kręcić się w głowie lub robić słabo – wówczas należy natychmiast zmienić pozycję – przykładowo, przekonać się do spania w ciąży na prawym lub lewym boku – albo wstać i przespacerować się po pomieszczeniu.
Poduszka do spania w ciąży – czy warto?
Mimo przyjmowania właściwej pozycji do snu w ciąży, przyszłe mamy borykają się z szeregiem problemów, które powodują wiele frustracji. Są nimi m.in. bóle pleców i barków, a także bezsenność (o której więcej możesz przeczytać tutaj). Aby nieco zniwelować ich negatywne skutki, warto zadbać o fizjologiczne ułożenie ciała (w tym kręgosłupa), co wpływa z jednej strony na poczucie komfortu, a z drugiej minimalizuje ryzyko nocnych wybudzeń i bólu pleców.
Jednym z gadżetów, który ułatwia zasypianie i przyjmowanie komfortowej pozycji kobietom w ciąży, jest specyficznie zbudowana poduszka w kształcie rogala (niektórzy mówią, że przypomina również banana). Wypełniona jest drobnymi kuleczkami hipoalergicznego tworzywa, które pod wpływem ruchów kobiety idealnie dostosowują się do kształtu jej ciała. Ta poduszka do spania w ciąży polecana jest szczególnie paniom, które mają przed sobą jeszcze drugi i trzeci trymestr ciąży. Najpopularniejszy sposób wykorzystania gadżetu to ułożenie jej górnej części pod głową, a dolnej – między nogami, w pozycji na boku. Środkowa część przyjemnie otula wówczas brzuszek. Oprócz tego taka poduszka jest dodatkową pomocą po porodzie – pozwala wygodnie ułożyć się w trakcie połogu, można z jej pomocą komfortowo karmić piersią lub stworzyć dla dziecka przytulne „gniazdko” w trakcie wspólnego odpoczynku mamy i jej pociechy.
Adam Kospion