- Home
- /
- Strona główna
- /
- Zdrowy sen
- /
- Jak wybrać dobrą poduszkę...
Jak wybrać dobrą poduszkę do spania?
Po nabyciu właściwej ramy i stelaża łóżka oraz zakupieniu idealnego materaca z pokrowcem przychodzi kolej na wybór… poduszki do spania. Jej zadaniem jest prawidłowe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy – niezależnie od zmieniającej się podczas snu pozycji. Źle dobrana, skutkująca nienaturalnym ułożeniem ciała poduszka może powodować napięcia, ból szyi, bóle głowy, chrapanie i problemy ze swobodnym oddechem w nocy. Dobra poduszka do spania to ta optymalnie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Co to znaczy? Jakie poduszki do spania powinny zwrócić naszą uwagę? Podpowiadamy, jak dobrać dla siebie odpowiedni rodzaj poduszki.
Spis Treści
Ergonomiczna poduszka do spania szyta na miarę… naszego ciała
Podobnie jak odpowiednio dobrany stelaż i materac, poduszka i pościel również decydują o komforcie snu. Jednymi z ważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze poduszki, są dominująca pozycja ciała w czasie snu oraz szerokość ramion. Zadaniem każdej dobrej poduszki do spania jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy głową a powierzchnią materaca (w zależności od przyjętej we śnie pozycji – tego, czy śpi się na wznak czy na przykład na boku – przestrzeń ta jest różna). Wybierając poduszkę, należy więc zwrócić uwagę na jej twardość, kształt, a nawet na materiał, z którego dany model jest wykonany.
Zdrowa poduszka – lateks, pianka termoplastyczna, a może tradycyjne pierze lub gryka?
Wypełnienie poduszki do spania to coś, co decyduje o jej właściwościach. Jest tu kilka opcji, których znajomość z pewnością pomoże Ci zdecydować, jaka poduszka do spania będzie dla Ciebie najlepsza.
- Naturalna pianka lateksowa rozkłada równomiernie nacisk na całej swojej powierzchni, dopasowuje się więc doskonale do barków i głowy. Dodatkowo jest nieprzyjazna dla bakterii, pleśni i grzybów, co znacznie podnosi standardy higieniczne w czasie snu. Przykład dobrej poduszki z lateksu to jest poduszka ergonomiczna ERGO TALALAY H2.
- Pianka termoplastyczna jest produktem syntetycznym, ale w pełni bezpiecznym. Ma zdolność przyjmowania dowolnego kształtu pod wpływem temperatury ciała użytkownika. Z tego względu poduszki z niej wykonane szczególnie poleca się osobom o większej masie, śpiącym głównie w pozycji bocznej. Jedną z wartych uwagi piankowych propozycji jest termoelastyczna poduszka RITA.
- Trzecia opcja to współczesne poduszki z pierza, które tylko z nazwy przypominają tradycyjne, wielkie, wypchane poduchy. Powrót do naturalnego pierza ma bowiem zupełnie nową odsłonę. Poduszki te idealnie układają się pod głową i mają doskonałe właściwości termiczne (zimą przyjemnie ogrzewają skórę, latem odbierają od ciała ciepło i zapewniają mu sprawną wentylację). Co ciekawe, tradycyjne poduszki, powodujące niejednokrotnie silne reakcje uczuleniowe, są obecnie coraz częściej zastępowane nowoczesnymi poduszkami ze specjalnie oczyszczonym pierzem, zdecydowanie bardziej przyjaznym alergikom. Niektóre produkty z nowszych linii nadają się nawet do prania w warunkach domowych – w zwykłej pralce, jak na przykład model PREMIUM puch 100%.
- I wreszcie wariant eko, czyli poduszki wypełnione łuską gryki. Ich naturalny, sypki i niezwykle plastyczny wkład zapewnia stabilne ułożenie głowy i wygodne podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa. Pochodząca z ekologicznych upraw gryka nie uczula, a dodatkowo jest pomocna przy zwalczaniu migren i bezsenności. Gryczane poduszki, jak ta, cieszą się coraz większą popularnością.
Dobra poduszka do spania – powinna być twarda czy miękka?
Ten wybór jest często podyktowany pozycją, w jakiej śpi się najczęściej oraz indywidualnym, subiektywnym odczuciem komfortu. Twarda poduszka, o bardziej zbitym wypełnieniu (lub większej jego ilości w przypadku pierza, łusek, pestek etc.), sprawdza się u osób o dużej masie ciała, układających się do snu przeważnie na boku. Taka poduszka nie zapada się, ale należy uważać, ponieważ jeśli jest ona zbyt wysoka, może spowodować niefizjologiczne ułożenie pleców i kręgosłupa oraz – na dłuższą metę – spory dyskomfort. Miękką poduszkę do spania łatwiej jest uformować i dopasować do pożądanego kształtu, ale układanie się na bardzo miękkim podłożu może czasem z kolei utrudniać oddychanie (twarz i głowa „toną” w takiej poduszce).
Kochamy wysokie poduszki – czy słusznie?
Być może wynika to z tradycji i nawiązuje do przeszłości, kiedy wielkie, puchate poduszki z pierza były synonimem wygodnego łóżka i sielankowego snu. W efekcie dziś wiele osób, zupełnie nieświadomych swoich potrzeb, wybiera często za wysokie poduszki do spania, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do chronicznego bólu szyi, przykurczów mięśni w obrębie karku i pleców oraz stopniowo pogarszającej się w związku z tym jakości snu.
Wysokie poduszki mogą jednak sprawdzić się w przypadku śpiących na boku mężczyzn o szerokich plecach, którzy mają dość dużą przestrzeń do wypełnienia pomiędzy uchem a materacem. Idealnym w takiej sytuacji wyborem jest „męska” poduszka z pianki temoelastycznej.
Osoby niewysokie, o drobnej budowie ciała (częściej panie niż panowie) zdecydowanie lepiej wysypiają się na dobrze dopasowanej, niskiej poduszce, na przykład na BASCIC + puch 70%. Pamiętajmy jednak, że pozycja snu i wymiary ciała to nie wszystko. Znaczenie ma także siła przyzwyczajenia i indywidualne upodobania przyczyniające się do komfortu… psychicznego, więc je również należy wziąć pod uwagę.
Zobacz też: Ból szyi po spaniu – jakie są przyczyny i jak tego uniknąć? >>
Jak wybrać poduszkę – tradycyjna, profilowana… a może wałek?
Prostokąt o różnych wymiarach to kształt poduszki znany od lat i nadal chętnie wykorzystywany w sypialniach. Oprócz niego dostępne są również poduszki profilowane o różnych formach. Składają się z dwóch wałków (tej samej lub różnej wielkości) i wgłębienia na głowę pomiędzy nimi. O wyborze konkretnego rodzaju poduszki decyduje przede wszystkim pozycja spania. Po jakie poduszki do spania powinniśmy więc sięgać? Już odpowiadamy…
Poduszka do spania na boku i na plecach jest raczej płaska i profilowana. Ergonomiczny kształt takiej poduszki daje stabilne podparcie szyi. Wałki różnej wielkości umożliwiają optymalne dopasowanie tego podparcia. Pojawienie się na rynku poduszek profilowanych jest odpowiedzią na wszelkie niekorzystne czynniki i napięcia działające na odcinek szyjny kręgosłupa w ciągu całego dnia. Użycie odpowiednio ukształtowanej poduszki do spania stanowi dobrą przeciwwagę na przykład dla wielogodzinnej pracy biurowej z głową nienaturalnie pochyloną do przodu. Wśród wielu modeli poduszek profilowanych są między innymi ergonomiczne poduszki ze specjalnym wcięciem na ramiona, przeznaczone dla śpiących na wznak osób o masywnych barkach.
A co z poduszkami do spania na brzuchu? Jest ich niewiele, bo ta pozycja (choć lubiana przez wiele osób) jest wyjątkowo niezdrowa i odradzana przez specjalistów. Jeśli już ktoś musi spać na brzuchu, powinien używać przy tym płaskiej, niskiej i przewiewnej poduszki, aby nie utrudniać sobie oddychania.
Opcją dodatkową jest wałek, który zapewnia właściwe podparcie dla szyi tym wszystkim, którzy lubią spać w ogóle bez poduszki.
Zobacz też: Pozycje do spania – czy wiesz jaka jest najlepsza? >>
Zdrowa poduszka w parze z dobrym materacem – duet doskonały
Idealną sytuacją jest ta, w której udaje się „zgrać” ze sobą kluczowe dla komfortu snu elementy – w tym przypadku poduszkę do spania z materacem. Poduszka w momencie zakupu może wydawać się odpowiednia, ale przetestowana na domowym materacu okazuje się… na przykład zbyt wysoka lub za miękka. Dlaczego?
Ponieważ w sklepie testowana była na materacu być może o innej twardości i parametrach – stąd ten efekt. Warto więc – o ile to możliwe – w momencie wyboru i zakupu materaca dobierać do niego od razu odpowiednie poduszki. Skoro wiesz już, jakie poduszki do spania wybrać – sprawdź też jakie są rodzaje materaców.