- Home
- /
- Strona główna
- /
- Zdrowy sen
- /
- Zioła na sen dla dzieci –...
Zioła na sen dla dzieci – czy to dobry pomysł?
Bezsenność dotyka coraz częściej nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Brak snu u najmłodszych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a dzieci w wieku szkolnym potrzebują odpowiedniej dawki snu do prawidłowego funkcjonowania. W trosce o swoje dzieci rodzice szukają rozwiązań. Czy zioła na sen dla dzieci są bezpieczne i mogą być podawane maluszkom z zaburzeniami snu? Poniżej dowiesz się, jak bezpiecznie pomóc dziecku cierpiącemu na bezsenność.
Spis Treści
Bezsenność – przypadłość nie tylko dorosłych
Na zaburzenia snu cierpieć mogą w zasadzie wszyscy; grupą narażoną w większym stopniu są kobiety, seniorzy oraz osoby ze współistniejącymi chorobami. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zaburzenia snu u dzieci: bezsenność może dotykać zarówno niemowlęta, jak i nastolatków i dotyczy 25-62% populacji poniżej 18. roku życia. O ile zarwana noc wiąże się przede wszystkim ze zmęczeniem i problemami w nauce, to jednak przewlekła bezsenność niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Dlatego często próbujemy ratować sytuację ziołami na sen.
Konsekwencje bezsenności u dzieci i młodzieży
Skrócenie snu lub pogorszenie jego jakości u dzieci może wpływać zarówno na rozwój fizyczny, jak i psychiczny oraz społeczny. Bezsenność dziecka zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy, może mieć wpływ na zaburzenia uwagi i pogorszenie pamięci, a także zaburzać funkcjonowanie społeczne. Dzieci potrzebują zdecydowanie więcej snu niż osoby dorosłe; kilkumiesięczne niemowlę przesypia niemal całą dobę, dzieci w wieku szkolnym powinny spać codziennie od 9 do 12 godzin. Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka – do rodziców należy zapewnienie takich warunków, by ich pociechy mogły odpocząć po ciężkim dniu.
Jakie są przyczyny bezsenności u dzieci?
Twoje dziecko ma trudności z porannym wstawaniem? Zauważasz u niego spadek koncentracji, zmęczenie i rozdrażnienie? Niewykluczone, że cierpi na zaburzenia snu, o których nie wspomina rodzicom. Do najczęstszych przyczyn bezsenności u dzieci zalicza się dolegliwości bólowe, związane na przykład z ząbkowaniem lub kolką, zaburzenia rytmu dobowego i niewłaściwą dietę. Bezsenność może być jednak także wynikiem traumy, lęków czy przewlekłego stresu (na przykład z powodu wykluczenia w grupie rówieśniczej). Część przyczyn wyeliminować można za pomocą wprowadzenia rutyny dobowej lub zmniejszenia poziomu stresu, inne mogą wymagać konsultacji z lekarzem lub psychologiem.
Zioła na bezsenność – skuteczny sposób na problemy ze snem?
Zioła lecznicze towarzyszą człowiekowi w zasadzie od zawsze. Wiedza dotycząca ich stosowania przekazywana była z pokolenia na pokolenie, a obecnie nadal wiele medykamentów zawiera wyciągi z leczniczych roślin. Na problemy z żołądkiem parzymy miętę, napar z rumianku pomaga się w przypadku przeziębienia – przyjęło się uważać, że zioła to naturalne sposoby na radzenie sobie z wieloma dolegliwościami. Jeśli chodzi o skuteczne zioła na bezsenność, większość osób stosuje z powodzeniem napary z melisy, szyszek chmielu czy waleriany. Czy to znaczy, że zioła na bezsenność mogą być podawane również dzieciom?
Zioła na sen dla dzieci – bezpieczne propozycje
Choć wiele ziół na sen (lub innych) możesz samodzielnie zebrać na łące czy w przydomowym ogródku, należy pamiętać, że zawierają one substancje aktywne. Rumiankowa herbatka ukoi nerwy dziecka i pomoże nie tylko w przypadku bezsenności, ale również kolek, niestrawności czy ząbkowania. Pamiętaj jednak, że do końca 6 miesiąca życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym – nie należy podawać tak małym dzieciom żadnych ziołowych naparów. Jeśli twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, możesz wypróbować olejek lawendowy jako dodatek do kąpieli – wykorzystuje się go w aromaterapii w celu uspokojenia.
Suplementy i leki nasenne dla dzieci – tylko pod kontrolą lekarza
Zioła na sen w formie suplementów reklamowane są jako środki wyciszające i uspokajające dziecko przed snem. Takie „naturalne” specyfiki są dostępne nie tylko w aptekach, jednak musisz wiedzieć, że suplementy podlegają innym zasadom kontroli niż leki – ich działanie nie musi być potwierdzone, a skład może pozostawiać wiele do życzenia. Zanim więc podasz jakiekolwiek herbatki i zioła na bezsenność dziecku, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Jeśli chodzi o leki syntetyczne stosowane w przypadku bezsenności u dorosłych, pod żadnym pozorem nie aplikuj ich dziecku! Tylko lekarz może stwierdzić, czy twoja pociecha potrzebuje leków nasennych oraz dobrać odpowiednią ich dawkę. Każdy lek podawany dziecku bez konsultacji z lekarzem może wywołać efekty uboczne i narazić je na niebezpieczeństwo!
Jeśli nie zioła na sen, to co?
W jaki sposób rodzice mogą pomóc dzieciom cierpiącym na bezsenność? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią higienę snu: niewykluczone, że maluch ma problemy z zasypianiem, ponieważ w sypialni jest duszno, zbyt jasno lub gorąco. Ogromne znaczenie ma także materac dziecka: warto zainwestować w wygodne łóżko zapewniające odpowiednie podparcie dla młodego kręgosłupa. Wprowadź także rutynę: dziecko przez cały tydzień powinno wstawać mniej więcej o stałej porze, a bezpośrednio przed snem należy wybierać mu spokojne, wyciszające aktywności, na przykład czytanie. Jeśli pomimo zastosowanych metod problemy ze snem nie ustępują, skontaktuj się z pediatrą i psychologiem; pomogą w ustaleniu, czy przyczyna bezsenności nie leży głębiej.