- Home
- /
- Strona główna
- /
- Pomysł na sypialnię
- /
- 3 powody, dla których warto...
3 powody, dla których warto wybrać niskie łóżko do sypialni
Niektórzy je uwielbiają, inni nienawidzą lub traktują co najmniej podejrzliwie. Niskie łóżka budzą ambiwalentne odczucia. Dla jednych są oryginalne i praktyczne oraz bardzo komfortowe, dla drugich niewygodne i do tego jeszcze zbyt ekstrawaganckie. Rzeczywiście, niskie łóżko w typowej polskiej sypialni nie jest widokiem częstym, ale powoli zaczyna się to zmieniać – z trzech głównych powodów…
Spis Treści
Niskie łóżko, czyli właściwie jakie?
Na początek warto uściślić, o jakich wysokościach i „niskościach” tu mowa. Standardowo i bez przesady w żadną ze stron można powiedzieć, że tradycyjne, niezbyt wyszukane łóżko liczy sobie mniej więcej pół metra. Wysokie łóżka kontynentalne mogą sięgać 70 i więcej cm. „Niskie łóżka” natomiast to te, które „odstają” od podłogi na nie więcej niż jakieś 30 cm. Te ostatnie to najczęściej posłania składające się z maty tatami i ułożonego na niej futonu, z drewnianego stelaża i dobranego do niego materaca lub na przykład z materaca z minimalistycznym łóżkiem w formie samej ramy.
# 1 – łóżka niskie na poddasze lub antresolę
Niskie łóżko (takżełóżko z niskim zagłówkiem) jest idealną opcją do sypialni urządzonej na poddaszu (zwłaszcza takiej z dużym skosem), a także na – coraz popularniejsze obecnie (zarówno w domach jak i wysokich mieszkaniach) – antresole.
W tego typu przestrzeniach chętnie aranżuje się nie tylko pokoje dziecięce czy wnętrza przeznaczone typowo do pracy, ale także właśnie przytulne miejsca do relaksu i spania. Niskie łóżko sypialniane na poddaszu zapewnia wygodę nawet wtedy, gdy stoi pod samą ścianą ze skosem. Można na nim swobodnie siedzieć i nie obawiać się przy wstawaniu o nabicie sobie guza. Ta sama kwestia dotyczy aranżacji antresoli – im niższe łóżko jest na nią wstawione, tym więcej przestrzeni pozostaje do dyspozycji. Niskie łóżko wygląda tam też po prostu lepiej – podobnie jak to ustawione tuż pod antresolą.
Przeczytaj też: Łóżko na antresoli – kiedy to dobre rozwiązanie >>
# 2 – niskie łóżko do sypialni w modnym stylu
Niskie łóżka są w trendzie – to drugi z powodów ich rosnącej popularności wśród urządzających się właśnie osób zorientowanych we wnętrzarstwie. Doskonale współtworzą modny, minimalistyczny klimat japoński w sypialni, świetnie komponują się w nowoczesnych aranżacjach loftowych – między innymi na wspomnianych już antresolach, pasują też do gorącego obecnie stylu scandi boho.
Niskie łóżko dwuosobowe dobrze sprawdza się w roli małżeńskiego łoża, a jednoosobowe stanowi perfekcyjny wybór na przykład do pokoju nastolatka czy nastolatki. Naturalne, drewniane, designerskie, doceniane głównie przez młodych ludzi otwartych na nieoczywiste rozwiązania. Modne, niskie łóżka są nieco mniej lubiane przez użytkowników „starszych kolan”, którzy często mają problem z kładzeniem się i wstawaniem ze zbyt niskich posłań.
Przeczytaj też: Sypialnia w stylu japońskim – sen w klimacie zen >>
# 3 – niskie łóżko drewniane – solidne i oszczędne
Drewniane łóżka wykonane z dobrej jakości surowca, z dbałością o każdy szczegół prezentują się bardzo dobrze i są solidnymi meblami, które długo posłużą. Ich solidność nie jest jednak okupiona przytłaczającą wnętrze formą. Kompaktowość konstrukcji i minimalna wysokość takich łóżek sprawiają, że modele te dobrze prezentują się i w większych i w małych pomieszczeniach.
Zajmują stosunkowo niewiele miejsca i – mimo, że zrobione są z litego drewna – nie wyglądają w aranżacji ciężko – nawet, jeśli mają ciemny odcień.
***
Masz ochotę na niskie łóżko w sypialni, ale nie potrafisz wybrać właściwego modelu? Daj znać – doradzimy! Poza ciekawymi propozycjami drewnianymi do nabycia w naszym sklepie są również niskie łóżka tapicerowane. Serdecznie polecamy! Do niskiego łóżka oczywiście warto również dobrać odpowiedni rodzaj materaca.
Jeśli wiesz już dlaczego warto wybrać niskie łóżko do sypialni, zachęcamy również do zainteresowania się tematem: Jakie poduszki do spania wybrać?