- Home
- /
- Strona główna
- /
- Sen dziecka
- /
- Ile powinny spać dzieci...
Ile powinny spać dzieci w wieku szkolnym?
Sen jest niezbędną częścią życia każdego człowieka – zarówno młodsi, jak i starsi potrzebują odpoczynku. Sen dzieci jest jednak szczególnie ważny, ponieważ to właśnie wtedy następuje regeneracja organizmu oraz wzrost. Ile snu potrzebuje dziecko, jak zmieniają się te potrzeby u dzieci w wieku szkolnym oraz co możesz zrobić, by zapewnić dziecku komfortowe warunki do spania?
Spis Treści
Rozwój dziecka w wieku szkolnym – dlaczego sen jest tak ważny?
Jeśli chodzi o kilkumiesięczne dziecko, sen zajmuje mu w zasadzie większość doby. Z czasem maluszek rośnie, reguluje swój zegar dobowy i uczy się snu przede wszystkim w godzinach nocnych. Dzieci w wieku szkolnym zyskują nowe obowiązki, które wpływają na skrócenie czasu snu. Z kolei w przypadku nastolatków często zapominamy, że ich zapotrzebowanie na sen jest większe niż w przypadku osób dorosłych. Rozwój dziecka w wieku szkolnym jest bardzo intensywny – rodzice powinni zadbać o to, by ich pociechy mogły przesypiać odpowiednią liczbę godzin. Niewyspane dzieci są na lekcjach nerwowe, rozdrażnione, mają problemy z koncentracją oraz stają się podatniejsze na infekcje. Pamiętajmy jednak, że zdrowy sen jest istotny nie tylko w przypadku dzieci, ale również nastolatków i dorosłych.
Ile powinny spać dzieci w wieku szkolnym?
Zastanawiasz się, ile godzin snu będzie najlepszą opcją dla twojej pociechy? To, ile snu potrzebuje dziecko zmienia się nie tylko wraz z wiekiem, ale również zależy od jego trybu dnia. Liczne zajęcia dodatkowe, intensywne treningi sportowe czy inne obowiązki mogą sprawić, że dziecko będzie potrzebowało nieco większej ilości snu. Jeśli przysypia w ciągu dnia, ma problemy z porannym wstawaniem oraz koncentracją podczas codziennych zajęć, warto przyjrzeć się dokładniej zapotrzebowaniu na sen oraz skorygować plan dnia dziecka.
Ile powinien trwać sen młodszych i starszych dzieci?
American Academy of Sleep Medicine w oparciu o badania opublikowała zalecenia dotyczące snu poszczególnych grup wiekowych. Dziecko w wieku 6 – 12 lat powinno spać od 9 do 12 godzin na dobę, a dziecko w wieku 13 – 18 lat od 8 do 10 godzin dziennie. Badacze zwracają jednak uwagę, że nie tylko długość snu ma znaczenie, ale przede wszystkim jego jakość. Dzieci w wieku szkolnym powinny spać w regularnych godzinach, a przed snem zrezygnować z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie oraz dynamicznych, wyczerpujących zabaw. O ile jednak w przypadku młodszych dzieci rodzice mogą łatwiej kontrolować godziny snu, to w przypadku nastolatków zadanie jest o wiele trudniejsze. Często kładą się spać dość późno i nie zawsze wiąże się to wyłącznie z nadużywaniem smartfonów czy laptopów przed snem. Coraz częściej mówi się także o zespole opóźnionej fazy snu i czuwania (DSWPD); to zaburzenie rytmu okołodobowego, które dotyka nawet 16% nastolatków. W przypadku poważnych problemów z zasypianiem lub zmęczeniem w ciągu dnia warto odwiedzić specjalistę – lekarz pomoże ustalić, jakie jest podłoże problemów ze snem oraz co można zrobić, by pomóc dziecku. Niezależnie od tego warto zainwestować także odpowiednie warunki do spania: dobrze dobrany materac dla nastolatka lub młodszego ucznia potrafi zdziałać naprawdę wiele!
Jaki materac dla nastolatków i starszych dzieci wybrać?
Materace dla niemowląt powinny być przede wszystkim odpowiednio twarde i zapewniać podparcie dla kręgosłupa. Przychodzi jednak moment, gdy dziecko wyrasta ze swojego łóżeczka i pora kupić nowe łóżko z nowym materacem. Część rodziców nie przywiązuje dużej wagi do wyboru materaca: wychodzą z założenia, że i tak trzeba będzie wymienić go niebawem, bo dziecko urośnie. Tymczasem wysokiej jakości materac dla nastolatków może posłużyć nawet 10 lat, dlatego warto zastanowić się dobrze przy jego wyborze.
Materace dla dzieci nie muszą być tak grube jak te dla dorosłych – do około 10 roku życia materac o grubości 10 cm będzie zupełnie wystarczający. Jeśli dziecko szybko rośnie i zmienia się jego masa ciała, można pomyśleć o grubszym materacu, zapewniającym podparcie dla kręgosłupa. Materace z lateksu naturalnego to także sposób na lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu dziecko lub nastolatek nie poci się tak mocno podczas snu. Najważniejszą zasadą jest dobór materaca do wzrostu dziecka: jeśli nastolatek przestaje mieścić się w swoim łóżku, nie zwlekajmy z zakupem. W przypadku niewielkiego pokoju doskonale sprawdzi się futon i mata tatami: zapewnią dobre podparcie i nie powodują krzywienia kręgosłupa, a jednocześnie część modeli futonów może być rano zwinięta i schowana – dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsca w pokoju. Na pozostawionej macie tatami nasz nastolatek może w ciągu dnia ćwiczyć, uczyć się czy też wykorzystać ją jako miejsce do zabawy i grania z równolatkami.