- Home
- /
- Strona główna
- /
- Sen dziecka
- /
- Jak układać noworodka do snu?
Jak układać noworodka do snu?
Większość świeżo upieczonych rodziców martwi się o wiele aspektów pielęgnacji i opieki nad nowym członkiem rodziny. Wśród spraw, które przysparzają wątpliwości, jest między innymi to, jak powinien spać noworodek. Układać go na plecach czy na boku? Wkładać do łóżeczka zabawki czy może pozostawić malucha wyłącznie w śpiworku? I wreszcie: czy zmieniać pozycję noworodka w trakcie snu czy pozwolić mu leżeć tak, jak jest mu akurat wygodnie?
Liczba informacji dotyczących niemal każdego aspektu wychowania dziecka i opieki nad nim jest naprawdę zatrważająca – zwłaszcza w dobie Internetu. Przytłaczająca masa porad płynie również ze strony rodziny, a zwłaszcza mam, babć i cioć… I pomimo tego, że każda bliska osoba chce w tym niezwykłym czasie na coś się przydać – choćby udzielając rad – to w kwestiach zdrowotnych (a właśnie taką kwestią jest prawidłowa pozycja do spania dla noworodka) warto zaufać zaleceniom lekarzy i położnych, którzy posiadają aktualną wiedzę oraz kierują się najnowszymi wytycznymi różnych instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.
Spis Treści
Najlepsza pozycja do spania dla noworodka
Wraz z rozwojem badań i wiedzy medycznej dotyczącej snu noworodków, zalecenia dotyczące pozycji do spania dla tak małych dzieci zmieniały się. Obecnie odradza się układanie noworodka do spania na brzuchu, a zalecana jest pozycja na plecach, z główką lekko odchyloną w bok. Zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy rodzice biorą noworodka do swojego łóżka (przy okazji zapoznaj się z argumentami za i przeciw takiemu postępowaniu). Co charakteryzuje poszczególne pozycje i dlaczego są zalecane lub odradzane przed pediatrów?
Noworodek a spanie na boku
Niespokojny sen noworodka może przykładowo powodować tendencja do ulewania się pokarmu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie układanie dziecka na boku – raz na jednym, raz na drugim (boki należy zmieniać po to, by stosunkowo plastyczne jeszcze kości czaszki nie ulegały odkształceniom). Pozycja na boku zmniejsza ryzyko ulewania, a jednocześnie zachłyśnięcia się treścią pokarmową. Nie jest to jednak pozycja, w której można pozostawić noworodka samemu sobie – jeśli mama lub tata sami chcą położyć się spać, muszą przekręcić dziecko na plecy, ponieważ maluch w trakcie snu może (ze względu na ciężar ciała i działanie grawitacji) łatwiej przemieścić się na brzuszek.
Spanie noworodka na brzuchu
Usypianie noworodka w pozycji na brzuchu było praktykowane jeszcze w latach 90. Miało ono zapobiegać dysplazji stawów biodrowych i stymulować mięśnie karku maluszka do rozwoju, poprzez zmuszenie go do podnoszenia główki. Generalnie taka pozycja w ciągu dnia jest dla malucha bezpieczna, natomiast dziecko bezwzględnie nie powinno zasypiać tak ułożone. Wtulając twarz w prześcieradło lub w inne akcesoria znajdujące się w łóżeczku, może po prostu odciąć sobie dopływ powietrza. Jest to jedną z najczęstszych przyczyn SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej.
Spanie noworodka na plecach
Pozycja, która obecnie jest oficjalnie uznawana za najbezpieczniejszą dla śpiącego noworodka, to pozycja na wznak, czyli na plecach, z główką przechyloną w prawą lub w lewą stronę. Przede wszystkim minimalizuje ona ryzyko odcięcia dziecku dopływu powietrza, a tym samym wystąpienia wspomnianej już w poprzednim akapicie śmierci łóżeczkowej. Warto pamiętać o tym, że jeśli dziecko nie lubi zasypiać na pleckach, to można pozwolić mu zasnąć w innej pozycji, natomiast przed położeniem się spać, należy zawsze przekręcić noworodka do właściwej pozycji – czyli na plecy. Aby umilić maluchowi zasypianie w takiej właśnie pozycji, można wykorzystać do tego celu wiszące nad nim zabawki – karuzele czy pozytywki.
Akcesoria, ubranka, łóżeczko – co do spania dla noworodka?
Zalecenia dotyczące snu noworodka obejmują nie tylko pozycję do spania, ale również obecność różnych przedmiotów w łóżeczku oraz stroju nocnego malucha. Pediatrzy zalecają, by w łóżeczku nie znajdowało się nic poza materacem, prześcieradłem i ewentualną kołderką (choć znacznie lepszym i coraz popularniejszym wyborem są jednoczęściowe śpiworki). Z czego to wynika? Wszystkie te zalecenia mają na celu przeciwdziałanie śmierci łóżeczkowej, której główną przyczyną jest uduszenie. Może do niego dojść przykładowo na skutek wciśnięcia buzi dziecka do ochraniacza na szczebelki łóżeczka lub w wyniku nasunięcia kocyka na główkę w sposób bezwiedny podczas spania. Jeśli więc rodzice chcą zminimalizować ryzyko SIDS, powinni zaopatrzyć się w śpiworek (jest zapinany na ramionach malucha, więc nie ma możliwości, by dziecko zsunęło się i utknęło w nim), a także usunąć z łóżeczka wszelkiego rodzaju zabawki, ochraniacze na szczebelki, poduszeczki i pluszaki.