- Home
- /
- Strona główna
- /
- Zdrowy sen
- /
- Spanie na podłodze – zdrowe...
Spanie na podłodze – zdrowe dla każdego?
Nauki Wschodu, płynące głównie z Chin i Japonii, stają się coraz mocniejszym trendem w kulturowym kręgu Europy. Dotyczy to zwłaszcza sfery dbania o rozwój duchowości, który powinien iść w parze ze sferą cielesną. Takie holistyczne podejście do zdrowia sprawia, że zaczynamy zwracać uwagę na różne aspekty codziennego funkcjonowania mające wpływ na komfort naszego życia. Wśród tych aspektów zdecydowanie można wyróżnić sen – to właśnie od jego jakości oraz długości zależy nasza produktywność na co dzień, ale również zachowanie dobrego zdrowia na długie lata. Co więc warto zaczerpnąć z filozofii Wschodu, by zdrowo spać… na podłodze?
Kultura Wschodu za „zdrowe spanie” uznaje wypoczynek na płaskim podłożu. Czy można to utożsamiać ze spaniem na podłodze? Niektóre osoby właśnie w taki sposób to rozumieją i od lat praktykują sen na podłodze. Niestety, nie jest to korzystne dla kręgosłupa. Przede wszystkim osoba, która śpi na twardym i płaskim podłożu, nie ma odpowiedniego podparcia we wszystkich punktach kręgosłupa. Ponadto, aby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, mięśnie karku, barków i pleców napinają się – to z kolei może powodować ich bóle w ciągu dnia. Na szczęście Japończycy znaleźli sposób, by pogodzić dobroczynny wpływ spania na płaskich powierzchniach z… pożądaną przez wielu wygodą. Mowa tu o japońskich matach tatami, materacach typu futon lub niskich łóżkach wykonanych z wysokiej jakości materiałów – o tym poniżej.
Spis Treści
Podłoga podłodze nierówna, czyli jak wybrać matę do spania na podłodze?
Rozpoczynając przygodę ze spaniem na podłodze, należy przede wszystkim pomyśleć o tym, jak stworzyć izolację od podłoża dla materaca znajdującego się bezpośrednio na nim. Dlaczego jest to tak ważne?
Przede wszystkim odpowiednia izolacja, umożliwiająca jednoczesny przepływ powietrza pomiędzy materacem a podłogą, jest konieczna do utrzymania higieny snu. Oznacza to, że materac leżący bezpośrednio na podłodze nie jest dobrym rozwiązaniem – gromadzą się pod nim brud, kurz, a nawet roztocza, a dodatkowo, w momencie oddawania ciepła, powietrze pod materacem może się skraplać i tworzyć idealne warunki do rozwoju bakterii (zwłaszcza, jeśli podłoga jest wykonana ze sztucznych materiałów lub zalaminowana). Ponadto właściwe podłoże izoluje materac, nie przyczyniając się do uczucia chłodu, określanego czasem jako „ciągnięcie zimna od podłogi”.
Jakie podłoże będzie najlepsze do zastosowania pod materacem? Doskonale sprawdzi się wspomniana wcześniej japońska mata tatami. Dzięki plecionym włóknom swobodnie przepuszcza powietrze, a jednocześnie izoluje materac od podłoża, zapobiegając nieprzyjemnemu uczuciu chłodu podczas snu. Jest stosunkowo twarda, przez co zachowuje pozytywne właściwości utwardzonego podłoża i dobrze wpływa na kręgosłup śpiącego. Maty tatami są wykonane z naturalnych, przyjaznych naturze materiałów: słomy ryżowej, wysuszonych włókien traw i bawełnianych taśm spinających całą konstrukcję.
Materac do spania na podłodze – postaw na futon!
Do uzupełnienia domowego posłania do odpoczynku „na płasko” idealny będzie materac zaprojektowany na modłę japońską – futon. Podobnie jak japońskie maty, futony wykonane są z naturalnych materiałów: bawełny, wełny czy włókna kokosowego, co niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim takie materace są bezpieczne dla alergików, a dodatkowo ułatwiają zachowanie higieny snu. Dzięki temu, że materac jest przewiewny, osoba, która się na nim kładzie nie poci się i nie przegrzewa. Łatwo również utrzymać prawidłową higienę materaca – wystarczy trzepać go, odwracać i wietrzyć regularnie, a zawsze pozostanie „świeży” i będzie dawał dużą przyjemność z użytkowania.
Struktura futonu także doskonale nadaje się dla osób, które nie tylko szukają materaca do spania na podłodze, ale również idealnie podpierającego kręgosłup. W tym wariancie nie zapadamy się w materac (nie jest on zbyt miękki), a jednocześnie otrzymujemy podparcie w newralgicznych punktach ciała – pod szyją czy w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Klienci, którzy nie są przekonani do kładzenia futonu bezpośrednio na matach tatami, mogą zacząć swoją przygodę z japońskimi trendami w sferze odpoczynku od stelaża z naturalnego drewna. Przypomina on swoim wyglądem łóżko, ale jest bardzo niski – pozycja podczas spania nawiązuje więc do spania na podłodze czy na japońskich matach.
***
Spanie na podłodze może być doskonałą inspiracją do poprawy higieny snu i zadbania o właściwą ilość odpoczynku – zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdy najczęściej wykonujemy pracę siedzącą i nie mamy czasu na regularną aktywność fizyczną. Przetestuj japońską matę tatami oraz futon i przekonaj się, jak pozytywnie może to wpłynąć na jakość twojego odpoczynku!