- Home
- /
- Strona główna
- /
- Sen dziecka
- /
- Dziecko budzi się w nocy...
Dziecko budzi się w nocy z płaczem – co robić?
4 wypróbowane metody, by pomóc mu znów zasnąć
O tym, jak trudne bywa czasem usypianie dziecka, wielu rodziców mogłoby napisać niejedną książkę. Podobno w niektórych rodzinach rodzą się takie pociechy, które przesypiają spokojnie całą noc… Znacznie częściej jednak rodzice walczą z niewyspaniem z powodu zarwanych nocy, a krewni i przyjaciele udzielają rad, jak uspokoić dziecko. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku zasnąć, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Pamiętaj jednak, że skoki rozwojowe występujące w ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka wiążą się często z regresjami snu – maluch poznaje świat, zdobywa nowe umiejętności i często będzie wybudzać się w nocy. Co możesz wtedy zrobić? Zachować dużo cierpliwości i przeczekać te cięższe chwile. Jak? Sprawdź!
Spis Treści
Jak skutecznie pomóc dziecku zasnąć?
Recept na usypianie dziecka znaleźć możemy mnóstwo. Zanim jednak przystąpimy do różnych rytuałów, warto zastanowić się, dlaczego dziecko płacze w nocy. Powodów może być naprawdę wiele, a ustalenie przyczyny pomoże nam w szybkiej i skutecznej reakcji. Pamiętajmy także, że niemowlę ma swoje indywidualne potrzeby, a każde dziecko może wymykać się podręcznikowym ramom. Jeśli cokolwiek niepokoi nas w rytmie snu i czuwania maluszka, dobrym pomysłem będą odwiedziny u pediatry. Specjalne kokardki, przecieranie główki różnymi specyfikami czy inne szamańskie metody lepiej włożyć między bajki!
Dziecko płacze w nocy? Zadbaj o jego potrzeby
Przypomnijmy sobie noce z bolącym zębem, bólem głowy lub mdłościami. Nawet posiadacze kamiennego snu w takich sytuacjach przewracają się z boku na bok. Możemy ratować się na różne sposoby – począwszy od tabletek czy zielonej herbaty po walkę z bezsennością za pomocą książki czy filmu. A niemowlę? Nie ma zbyt dużego wyboru; może jedynie wzywać płaczem pomoc. Jeśli dziecko płacze w nocy, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim, czy nie jest głodne – w pierwszych miesiącach życia dzieci potrzebują nocnego karmienia. Skontroluj także pieluszkę, której zawartość przeszkadzałaby w zasypianiu każdemu. A może to już czas na ząbkowanie? Przygotuj się na nieprzespane noce i zapytaj lekarza o żel przeciwbólowy. Usypianie dziecka chorego i gorączkującego także będzie o wiele trudniejsze.
Usypianie dziecka – zwróć uwagę na warunki
Za ciepło, za zimno, zbyt jasno, zbyt głośno… Skąd możemy wiedzieć, co będzie przeszkadzało dziecku? Tak jak niektórzy dorośli nie zasną, jeśli w sypialni nie będzie idealnie ciemno, tak i dzieci potrzebują określonych warunków. To jednak nie wszystko; nawet pozornie mało znaczące drobiazgi potrafią przepędzić spokojny sen.
Drapiąca gumka w śpioszkach czy niewygodny materac potrafią doprowadzić do bezsennej nocy. Zbyt miękki materac jest nie tylko niewygodny, ale może być przyczyną późniejszych wad postawy u dziecka. Każdy, komu przytrafiła się koszulka z drapiącą metką czy uciążliwy komar w środku nocy z pewnością zrozumie, że mały człowiek także potrzebuje odpowiednich warunków do snu!
Jak uspokoić dziecko? Bądź blisko!
Jeśli dziecko obudzi się z płaczem w nocy, nie podejmujmy żadnych gwałtownych ruchów – w ten sposób dodatkowo je rozbudzimy. Zamiast tego przytulajmy, kołyszmy delikatnie i ponośmy je, a następnie odłóżmy do łóżeczka – niewykluczone, że dziecko zaśnie dzięki takim działaniom samodzielnie, nawet jeśli popłacze przez chwilę. Uwaga na „dobre” rady dotyczące pozostawienia dziecka w samotności, by wypłakało się i zasnęło ze zmęczenia! To najlepsza droga do tego, by maluszek utracił poczucie bezpieczeństwa. Stopniowo przyzwyczajaj maleństwo do samodzielności – sprawdź, jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania.
Jak pomóc dziecku usnąć? Zadbaj o porządek dnia
Przemęczony maluch wbrew pozorom wcale nie zaśnie wcześniej, a z kolei długie drzemki w ciągu dnia również spowodują trudności z zasypianiem. Dobrze ułożony plan dnia pozwala na odpoczynek, ale również zabawę, dzięki czemu dziecko spokojnie zaśnie o właściwej porze. Nie martw się, jeśli po ciężkim i pełnym emocji dniu malec będzie marudził i budził się w ciągu nocy. Z czasem cały rytm rodzinnego życia ureguluje się na tyle, że nieomylnie rozpoznasz, kiedy przyjdzie pora na dodatkową drzemkę czy wręcz przeciwnie – na przykład na dłuższy spacer. Wprowadzenie codziennej rutyny jedzenia, snu i zabawy pomoże w każdym wieku.
Sprawdź, jaki materac wybrać dla noworodka i zapewnij dziecku wygodę oraz poczucie bezpieczeństwa.