- Home
- /
- Strona główna
- /
- Sen dziecka
- /
- Jak usypiać niemowlę –...
Jak usypiać niemowlę – 3 metody polecane przez psychologów
Usypianie niemowlaka bywa prawdziwym wyzwaniem! Wiedzą o tym szczególnie świeżo upieczeni rodzice, którzy z braku doświadczenia szukają porad w Internecie lub wypytują o rady znajomych. Metod na to, jak usypiać niemowlę jest naprawdę sporo – warto jednak kierować się nie tylko rozsądkiem, ale również wskazówkami psychologów dziecięcych. Poniżej znajdziesz skuteczne i bezpieczne sposoby na usypianie niemowlaka.
Spis Treści
Kilka słów o śnie niemowlaka
U dorosłych cykl snu składa się z występujących naprzemiennie faz REM i NREM. Podobnie jest u niemowląt, jednak w ich przypadku faza REM, czyli tzw. lekki sen, występuje o wiele częściej w porównaniu do snu głębokiego. Taka proporcja snu lekkiego i głębokiego nie jest zbyt korzystna dla rodziców, ponieważ dziecko budzi się często i bywa, że drzemki trwają jedynie pół godziny; podatność na częste pobudki chroni jednak niemowlęta przed śmiercią łóżeczkową oraz umożliwia podanie dziecku odpowiedniej ilości pokarmu.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu rekomenduje, by dzieci w wieku 4 – 12 miesięcy przesypiały od 12 do 16 godzin na dobę, wliczając w to drzemki. To ogólne rekomendacje, dlatego rodzice powinni przede wszystkim uważnie obserwować swoje dziecko. Jeśli śpi mniej, ale prawidłowo się rozwija oraz dobrze funkcjonuje w ciągu dnia, nie musisz się obawiać. Jeżeli zauważysz jednak jakiekolwiek niepokojące objawy, nie wahaj się przed konsultacją z pediatrą – warto jak najwcześniej ustalić przyczynę problemów ze snem u dziecka. Problemy z zasypianiem mogą dotknąć dzieci w każdym wieku; jeśli jednak codzienne usypianie niemowlaka jest dla ciebie sporym wyzwaniem, wypróbuj jedną z trzech sprawdzonych metod.
Jak skutecznie usypiać niemowlę?
Ilu ekspertów, tyle metod: o tym, jak usypiać niemowlę z pewnością dowiesz się od swoich rodziców, przyjaciół, koleżanek i kolegów w pracy, zaprzyjaźnionej sąsiadki czy pani czekającej w kolejce do pediatry. Niektóre metody usypiania niemowląt będą brzmiały całkiem sensownie, inne sprawią, że włos będzie ci się jeżył na głowie. Jak nie pogubić się w tym gąszczu wskazówek i wybrać najlepsze sposoby na usypianie niemowląt? Skorzystaj z porad psychologów dziecięcych.
1. Współspanie – metoda Williama i Marthy Sears
William i Martha Sears to małżeństwo, które stworzyło termin „rodzicielstwo bliskości”. Doświadczony lekarz i pielęgniarka z wieloletnim stażem propagują w swojej książce „zasypianie bez płaczu” spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Zdecydowanie krytykują także metodę polegającą na pozostawianiu dziecka, by zasnęło samo z powodu zmęczenia płaczem (metoda cry-it-out). Spanie przy dziecku jest nocnym odpowiednikiem noszenia go i pozwala na budowanie bliskości. Badania wskazują, że spanie w jednym łóżku z rodzicami zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej, ponieważ pozwala na kontrolę oddechu podczas snu niemowlęcia oraz jego wybudzania. Ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku karmienia piersią, ponieważ dziecko stale znajduje się obok. Z czasem pociecha sama dąży do spania we własnym łóżku, więc nie prowadzi to do wykształcenia złych nawyków związanych z zasypianiem.
2. Harvey Karp i metoda usypiania niemowląt 5S
Rytuał usypiania według doktora Karpa polega na zastosowaniu ciasnego owinięcia dziecka do snu za pomocą kocyka lub otulacza, przytulaniu, kołysaniu i podawaniu smoczka, a także wprowadzeniu kojących dźwięków. Metoda polecana jest dzieciom w trzech pierwszych miesiącach życia – Karp twierdził, że jest to tzw. „czwarty semestr”, czyli okres, w którym dziecko przystosowuje się do życia poza organizmem matki. W przypadku tej metody warto zachować ostrożność podczas spowijania dziecka – nie zaleca się ciasnego owijania noworodków tuż po porodzie oraz spowijania, gdy dziecko zacznie przekręcać się na brzuch.
3. Biały szum – czy faktycznie pomaga?
Biały szum to metoda usypiania dziecka znana od pokoleń. Spokojny sen niemowlaka zapewnić można poprzez włączenie w pobliżu nagrania pracujących sprzętów AGD czy maskotki emitującej uspokajające dźwięki. O ile skuteczność białego szumu potwierdzają badania (tego rodzaju dźwięki wchodzą także w skład metody 5S), to jednak należy zachować dużą ostrożność, by głośność urządzenia nie przekraczała 50 dB oraz by wyłączać urządzenie (lub nagranie), gdy tylko dziecko zaśnie.
Zobacz też, jak układać niemowlę do snu >>
POWODZENIA